Biyografi Ara

Dario Fo Kimdir? Biyografi

 

Dario Fo Kimdir
Dario Fo, 24 Mart 1926 yılında İtalya'nın Sangiano şehrinde doğdu. Oyunlarındaki temalar güncel sorunlara dayandığı için tiyatro karikatürcüsü, toplumsal ajitatör ve radikal palyaço olarak da nitelendirilen Dario Fo, kariyerine küçük kabare ve tiyatrolar için yergili revüler yazan bir metin yazarına yardım ederek başlamıştır.

Oyuncu Franca Rame ile evlendikten sonra, 1959 yılında Rame ile birlikte Dario Fo - France Rame Topluluğu'nu kurmuştur. İkili "Canzonissima" adlı televizyon programında sundukları komik skeçlerle kısa sürede tanınmış, zamanla siyasal bir ajit-prop tiyatrosu geliştirmişlerdir.

İkilinin oyunları temelde "Commedia dell'Arte" geleneğine dayanmaktadır ve tarzları Fo'nun deyişiyle "resmi olmayan solculuk"la kaynaşmıştı. İkili daha sonra, 1968'de İtalyan Komünist Partisi'yle bağları olan Yeni Sahne adlı bir başka topluluk kurmuştur. 1970'te ise Halk Tiyatrosu Topluluğu ile fabrika, park, spor alanı gibi halkın toplu olarak bulunduğu yerleri dolaşmaya başlamışlardır. Morte Accidentale di un Anarchico (1974; Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü, 1990) ve Non si paga, non si paga! (1974; Ödemiyoruz, Ödeyemeyeceğiz!) gibi oyunları çok tutulmuştur.

Bir oyuncu olarak Dario Fo en çok, 1973 yılında tek başına bir yetenek gösterisi yaptığı Mistero Buffo'daki rolüyle tanınmıştır. Her izleyici topluluğu önünde değişecek kadar güncelliğe dayanan bu eser, ortaçağ gizem oyunlarının çağdaş bir uyarlaması olarak değerlendirilmektedir.

Dario Fo Bazı Eserleri

Oyunları

1970 Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü (Morte Accidentale di un Anarchico)
1974 Ödenmeyecek, Ödemiyoruz (Non si Paga! Non si Paga!)
1981 Kadın Oyunları(Female Parts)
Klaksonlar, Borazanlar ve Bırtlar
Elizabeth, Neredeyse Kadın
Japon Kuklası
Açık Aile

Dario Fo Ödülleri

1981 Sonning Ödülü
1986 Obie Ödülü
1997 Nobel Edebiyat Ödülü
1997 İtalya Kültür ve Sanat Altın Madalyası
Dario Fo Kimdir? Biyografi Dario Fo Kimdir? Biyografi Biyografistan Dario Fo Hayatı, Dario Fo Biyografi, Dario Fo Eserleri ve Hakkında bilgi... Dario Fo , 24 Mart 1926 yılında İtalya'nın Sangiano şehrinde doğdu. Oyunlarındaki temalar güncel sorunlara dayandığı için tiyatro kar... 4.5 5

Hiç yorum yok: