Biyografi Ara

Flora Tristan Kimdir? Biyografi

 

Flora Tristan, 7 Nisan 1803 yılında Paris'te doğdu. Modern Feminizm'in kurucularından birisi olan Flora Tristan, ressam Paul Gauguin'in de anneannesidir.

Uzun ismi Flore-Celestine -Therèse-Henriette Tristan-Moscoso olan Flora Tristan'ın babası Mariano Tristán y Moscoso, İspanya donanmasında görevli, Perulu bir albaydı. Annesi, Anne Laisney ise Fransızdı. Baba, daha Tristan 5 yaşına girmeden 1807 yılında ölünce, yüksek standartda yaşamaya alışkın karısı ve kızı yoksul bir şekilde ortada kaldı.

1832 yılında miras için Peru'ya giden ana kız, 1834 yılında eli boş olarak Fransa'ya dönerler. Tristan'ın burada tuttuğu günlüğü 1838 de Pérégrinations d'une paria (Bir Paris'linin Seyahati) adı ile yayınlandı.

Flora, fakirlikten kurtulmak için, daha 18 yaşında iken, patronu André Chazal ile mantık evliliği yaptı. Dört yıl sonra eşini terketti. O zaman geçerli olan kanunlara göre zina boşanma nedeni sayılmadığından boşanamadı. Kızı Aline ve annesine bakabilmek için zengin bir ailenin yanında, yolculuklara eşlik eden yardımcı olarak, çalıştı. Kızı birkaç kez kocası tarafından kaçırıldı. 1838 yılında kocası onu öldürmeye teşebbüs etti; fakat Tristan yaralanma ile kurtuldu.

Çalışan ve yalnız yaşayan yabancı bir kadın olarak deneyimlerini çeşitli dillerde yazdı. Seyahatleri esnasında fabrikaları, gettoları, hapishaneleri ve genelevleri ziyaret etti ve bunları gezi notları ve röportaj olarak yazdı. 1839 yılında İngiltere'de sanayi bölgelerini ziyaret etti. 1844 yılında Fransa'yı gemi ve faytonla dolaştı ve politik konferanslar verdi. Sürekli Fransız polisinin baskısı altında tutuldu ve basın onunla dalga geçti.

Bu seyahatlerinden birisinde yorgunluktan yatağa düştü ve kısa bir süre sonra 14 Kasım 1844 tarihinde Bordeaux'da tifüsden öldü.

Flora Tristan, George Sand, Victor Hugo, Henri de Saint-Simon ve Charles Fourier'in çağdaşıydı ve onlarla aynı düşünceyi paylaşıyordu.
Flora Tristan Kimdir? Biyografi Flora Tristan Kimdir? Biyografi Biyografistan Flora Tristan Hayatı, Flora Tristan Biyografi, Flora Tristan Hakkında bilgi... Flora Tristan , 7 Nisan 1803 yılında Paris'te doğdu. Modern Feminizm'in kurucularından birisi olan Flora Tristan, ressam Paul Gaug... 4.5 5

Hiç yorum yok: