Biyografi Ara

Ali Bulaç Kimdir? Biyografi

 

Ali Bulaç
Ali Bulaç, 1951 yılında Mardin'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Mardin’de, yüksek öğrenimini İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü (1975) ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamladı (1980).

Hareket dergisinde bir süre çalışmasının ardından 1976’da Düşünce dergisi ve Düşünce Yayınları’nı, 1984’te de İnsan Yayınları’nı kurdu. Kitap Dergisi’ni çıkardığı 1985-1992 yılları süresince üç aylık Bilgi ve Hikmet dergisini de çıkardı ve yönetti.

Ali Bulaç, Zaman Gazetesi’nin kurulma aşamasında İstanbul bürosunu teşkilatlandıran isim olup gazetenin İstanbul büro şefliğini bir yıl kadar yürütmüştür. 1987’nin sonlarına doğru gazete el değiştirince bu gazeteden ayrılmış, 1993-1994 döneminde tekrar Zaman'a dönmesine karşın kısa bir süre sonra yeniden ayrılmıştır. 1998 yılında ise bir kez daha Zaman Gazetesi'nde yazmaya başlamıştır. Bu gazetenin dışında çeşitli dergilerde, Millî Gazete, Yeni Şafak dahil birçok gazetede çok sayıda yazı ve araştırmaları yayımlanmıştır.

Ali Bulaç, 1988 yılında İnsanın Özgürlük Arayışı adlı eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği’nin “Fikir Ödülü”ne layık görülmüştür. Evli ve 5 çocuk babası olan yazar, halen Zaman Gazetesi, Today's Zaman ve Özgün Duruş'ta köşe yazıları yazmakta ve Mehtap TV ile Hilal TV kanalında haftalık tartışma programları yapmaktadır. Bunun yanında Fatih Üniversitesi'nde ders vermektedir. tvnet'te Ekrem Kızıltaş ve Cevat Özkaya ile birlikte Konuşmak Lazım isimli haftalık entellektüel tartışma programını yapmaktadır.

Çağdaş İslâm dünyası, düşünce sorunları, toplumsal değişme ve yenileşme gibi konulardaki araştırma ve incelemeleriyle tanınmıştır.

Yazdığı kitaplarda özellikle modern dünyada müslüman olmanın getirdiği ve gerektirdiği tavırlar üzerinde durmaktadır. Müslümanların, müslüman olmayanlarla birlikte aynı toplumda dışlamadan ve dışlanmadan, çatışmasız bir şekilde yaşayabilmeleri açısından "Medine vesikası" örneğine vurgu yapmakta ve bu konudaki fikirlerine temel referans noktası olarak almaktadır.

Müslümanları sağ-sol gibi kavramlarla açıklamaya karşı durmakta ve İslâm'ın kutsallığını vurgulamaktadır. Hazırladığı Ku'ran meali, birçok Ku'ran çevirisine göre daha sade dil kullanımı ve çevirisi nedeniyle ön plana çıkmıştır.

Ali Bulaç Eserleri - Kitapları

İslâm dünyasında toplumsal değişme
Bir Aydın sapması
İnsanın özgürlük arayışı
Din ve modernizm
İslam ve fanatizm
Modern ulus devlet
İrtica ve sivilleşme
Kutsala, tarihe ve hayata dönüş
Avrupa Birliği ve Türkiye
Tarih, toplum ve gelenek
Din-felsefe vahiy-akıl ilişkisi
Kur'an meali
Çağdaş kavramlar ve düzenler
İslâmcılık
Kutlu ağaç
Bilgi neyi bilmektir?
İslâm ve fundamentalizm
Ortadoğu'dan İslâm dünyasına
Nuh'un Gemisi'ne binmek
İslâm dünyasında düşünce sorunları
İslâm ve demokrasi
İslâm düşüncesinde din-felsefe
Din, devlet ve demokrasi
Din, kent ve cemaat
Modernizm, irtica ve sivilleşme
Göçün ve kentin siyaseti MNP'den SP'ye Millî Görüş Partileri
Ortadoğu gerçeği
Ali Bulaç Kimdir? Biyografi Ali Bulaç Kimdir? Biyografi Biyografistan Ali Bulaç Hayatı, Ali Bulaç Biyografi, Ali Bulaç Kitapları ve hakkında bilgi Ali Bulaç , 1951 yılında Mardin'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Mardin’de, yüksek öğrenimini İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü (1975) v... 4.5 5

Hiç yorum yok: