Biyografi Ara

Ayla Kutlu Kimdir? Biyografi

 

Ayla Kutlu Kimdir
Ayla Kutlu, 14 Ağustos 1938 yılında Antakya'da doğdu. Babası Cumhuriyetin ilk kuşak öğretmenlerinden Selahattin Kutlu, annesi Sabriye Kutlu idi.

Ayla Kutlu, ilk ve orta öğrenimini İskenderun'da tamamladıktan sonra lise öğrenimi için Gaziantep'e gitti. Liseyi bitirdikten sonra İçişleri Bakanlığı'ndan burs alarak Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde okudu, 1960 yılında mezun oldu. Mezuniyetin ardından İçişleri Bakanlığı'nda zorunlu hizmet nedeniyle görev yaptı.

Personel eğitimi, yöntem ve organizasyon gibi çeşitli uzmanlık alanlarında çalıştı. Yazar, 1964 yılında evlendi, 1965 yılında bir oğlu oldu.

Ayla Kutlu, yazarlığa 35 yaşında iken başladı. İlk öykü ve yazıları Özgür İnsan dergisinde Aygen Berel adıyla yayımlandı. İlk romanı Kaçış'ı 1977'de tamamladı. 1980'de 20 yıllık hizmet süresi dolduktan sonra kamudaki görevinden ayrıldı, tamamen yazarlığa yöneldi ve ardı ardına romanlar yayımladı. Romanlarındaki karakterleri toplumsal ve tarihi gelişmelerle içiçe anlattı.

1985 yılında Bir Göçmen Kuştu O adlı romanıyla Madaralı Roman Ödülü'nü kazanan Ayla Kutlu, artık eşinden ayrılmış, yaşamını sanata endekslemiştir. Bu romanında bir Osmanlı aydının yaşam öyküsünü daha çok kadınlara yansıyan bölümüyle anlattı. Bir Göçmen Kuştu O romanının devamı niteliğindeki Emir Bey'in Kızları romanını 1999 yılında yayımladı.

Ayla Kutlu, 1990 yılında Sen de Gitme Triyandafilis adlı yapıtıyla Sait Faik Hikâye Ödülü'nü aldı. Bu öykü senaryolaştırılmış , yazara En İyi Senaryo dalında Altın Koza ödülünü getirmiş; Sen de Gitme adıyla film yapılmış, 1996'da Altın Portakal ve Altın Koza Film Şenliklerinde toplam 14 ödül toplayarak büyük bir başarı kazanmıştır. Hoşçakal Umut ve Solgun Sarı Bir Gül yazarın filme çekilen diğer yapıtlarındandır.

Ayla Kutlu, 1990'larda çocuk kitaplarına yöneldi ve yirmiye yakın çocuk kitabı yazdı. Aynı dönemde, kadın sorunlarına eğilen yapıtlar verdi. Kadın sorunlarını açıkça ortayan koyan yapıtlarından Kadın Destanı adlı manzumesini klasik destan yapısı ve koşuk biçiminde kaleme aldı. Bu yapıt, Gılgamış Destanı 'na bir gönderme idi; Ayla Kutlu, Kadın Destanı'nda kadının mitolojik (Söylencebilim) çağlardaki öyküsünü bugünkü öyküsüne bağlamıştı.Ayla Kutlu, 1992 yılında Türkistan'da resmi bir görevde bulundu, 1995 yılında Kadın Kurultayında üye olarak bulundu.

Ayla Kutlu, 1995 yılında yazdığı 'Mekruh Kadınlar Mezarlığı' Yunus Nadi Roman Armağanına değer bulundu.

Ayla Kutlu, yaşamının ilk 22 yılını Zaman da Eskir adlı yapıtında anlatmıştır. Yaşamını Ankara'da profesyonel yazar olarak sürdürmektedir. Kitapları Bilgi Yayınevi tarafından basılmıştır.

Ayla Kutlu Kitapları

2010 Asi... Asi (roman)
2006 Zaman da Eskir (anı)
2004 Ateş Üstünde Yürümek (roman) (Tutsaklar adıyla 1983)
2001 Zehir Zıkkım Hikâyeler (öykü)
1999 Emir Bey'in Kızları (roman)
1995 Mekruh Kadınlar Mezarlığı (hikâye)
1994 Kadın Destanı (roman)
1994 Sen de Gitme Triyandafilis (film) (hikâye)
1987 Hoşçakal Umut (roman)
1985 Bir Göçmen Kuştu O (roman)
1984 Hüsnüyusuf Güzellemesi (hikâye)
1983 Cadı Ağacı (roman)
1980 Islak Güneş (roman)
1977 Kaçış (roman)


Ayla Kutlu Çocuk Kitapları

Merhaba Sevgi (roman)
Yıldız Yavrusu (roman)
Başı Kuşlu Çocuk (roman)
Beceriksizler Sirki (masal)
Gezgin Kertenkele ile Kutup Ayısı (masal)
Çiçek Elli Robot (masal)
Küçük Mavi Tren (masal)
Kendini Köpek Sanan Ayakkabılar (masal)
Harika İkizler 1 (masal)
Harika İkizler 2 (masal)
Harika İkizler 3 (masal)
Mavi Saçlar Pembe Gözler (masal)
Huvava (destan)
Minik Sultan Sihirbaz (masal)
Minik Sultan ile Deniz Kızı (masal)
Minik Sultan Beceriksiz Palyaço (masal)
Ayla Kutlu Kimdir? Biyografi Ayla Kutlu Kimdir? Biyografi Biyografistan Ayla Kutlu Hayatı, Ayla Kutlu Biyografi, Ayla Kutlu Kitapları ve hakkında bilgi Ayla Kutlu , 14 Ağustos 1938 yılında Antakya'da doğdu. Babası Cumhuriyetin ilk kuşak öğretmenlerinden Selahattin Kutlu, annesi Sabriye... 4.5 5

Hiç yorum yok: