Biyografi Ara

Banu Avar Kimdir? Biyografi

 

Banu Avar
Banu Avar, 18 Temmuz 1955 yılında Eskişehir'de doğdu. Gazetecilik hayatına Süreç dergisinde başladı. 1980'li yıllarda Günaydın, Dünya, Vatan gazetelerinde dizi yazılara imza attı, muhabir olarak çalıştı.London City University'de yüksek lisans yaptı. Londra’da BBC Türkçe bölümünde radyoda çalışırken BBC televizyonu belgesel kurslarına katıldı. Ardından TRT Londra muhabirliğine getirildi.

Banu Avar, TRT’de yayınlanan 32. Gün programının ilk yıllarında Londra muhabirliğini yaptı. Kıbrıs belgeseli, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı ve araştırmacı olarak görev aldı. 1985 yılından beri yapımcı ve yönetmen olarak çalışıyor.

1999 yılında TRT 1 ve TRT 2'de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği Mozaik, Kaleydeskop gibi programları yayınlandı. Ayrıca I. Ceasar, Crimean War, The Great Game ve Troy gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin Türkiye prodüktörü olarak görev aldı. 1999'da tv8'in Belgesel Bölümünü kurdu, 2004 yılına kadar belgesel bölümünde yönetmen olarak birçok belgesele imza attı. 2004 yılında tv8 belgesel bölümü kapandıktan sonra görevinden ayrılarak, TRT 1'de Sınırlar Arasında isimli haber belgesel programın yapımcı ve yönetmenliğine başladı.

Banu Avar, kendi deyimiyle İsrail başkonsolosunun yaptığı belgeseller hakkında görüşmek istediği fakat bunu reddettiği, daha sonra ise Avrasya TV'de program yapma kararı aldığını belirtmektedir. Programın ismi "Banu Avar'la Dünya Düzeni" olarak adlandırıldı. İlk programı 25 Şubat Çarşamba günü 21:45 de yayınlandı. Yeni programını şu şekilde tanımladı: Bu kez son derece sıkışık koşullar altında olduğumuzdan bir sponsor bulana kadar, "Sınırlar Arasında" programındaki gibi çekimler yapamayacağız. Ama masa başında da olsa bilgilendirici belgesellerle sizlerle buluşacağız.

Banu Avar, güldürü amaçlı haber yazan Zaytung.com'un yayınladığı bir haberi gerçek zannedip bir programda paylaşmasını gazetecilik hayatındaki en büyük hatalardan biri olarak değerlendirmiştir.

Banu Avar Kitapları

2008 Sınırlar Arasında: Hüznün Toprağı Balkanlar'dan Geleceğin Gücü Avrasya'ya
2008 Hangi Avrupa?
2009 Avrasyalı Olmak
2009 Böl ve Yut
2009 Hangi Dünya Düzeni
2011 Kaçın! Demokrasi Geliyor!
2011 Demokrasi Projeleri
2013 Gün, O Gün'dür

Banu Avar Ödülleri

2005 Türk Yazarlar Birliği, Yılın Televizyon Programcısı Ödülü
2005 TÜRKSAV Hizmet Ödülü
2006 Çağdaş Gazeteciler Derneği Televizyon Haber Ödülü
2006 İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi - Yürekli Kadın Ödülü
2007 Yeditepe Üniversitesi Banu Avar’a fahri doktora unvanı
2006–2007 Akdeniz Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâpları Tarihi Araştırma Uygulama Merkezi - Atatürkçü düşünceye katkıda bulunanlar ödülü 
Banu Avar Kimdir? Biyografi Banu Avar Kimdir? Biyografi Biyografistan Banu Avar Hayatı, Banu Avar Biyografi, Banu Avar Kitapları, ve hakkında bilgi... Banu Avar , 18 Temmuz 1955 yılında Eskişehir'de doğdu. Gazetecilik hayatına Süreç dergisinde başladı. 1980'li yıllarda Günaydın, D... 4.5 5

Hiç yorum yok: