Biyografi Ara

Bejan Matur Kimdir? Biyografi

 

Bejan Matur
Bejan Matur, 1968 yılında Kahramanmaraş’da doğdu. Ortaokul ve liseyi Gaziantep’te okudu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. İlk şiirleri aralarında Defter ve Adam Sanat’ın da bulunduğu belli başlı edebiyat dergilerinde yayımlanan Bejan Matur'un ilk kitabı Rüzgar Dolu Konaklar ile 1997 Orhon Murat Arıburnu ve Halil Kocagöz şiir ödüllerini aldı.1999 yılında yayımlanan Tanrı Görmesin Harflerimi kitabı ile uzun soluklu bir şiirin habercisi olduğunu gösterdi. 2002 yılında, ''Ayın Büyüttüğü Oğullar'' ve ''Onun Çölünde'' kitaplarını eş zamanlı olarak yayımladı.

Şiirleri 24 dile çevrilen Bejan Matur, aralarında Grand Street Magazine(Newyork) gibi saygın dergilerin ve Language For a New Century (Norton yayınları) gibi önemli seçkilerin bulunduğu antoloji ve dergilerde yer aldı.

Şiirlerinden yapılan bir derleme 2004’de İngiltere’de ARC yayınları tarafından In The Temple of a Patient God adıyla yayımlandı. İngilizcedeki ikinci kitabı 2012’de How Abraham Abandoned Me adıyla okura sunuldu. Bir başka şiir seçkisi Lüksemburg’da PHİ yayınevi tarafından Winddurchwehte Herrenhauser adıyla yayımlandı. 2012 yılında şiirlerinden yapılan bir derleme Barcelona’da Katalanca yayımlandı.

2008 yılında yayımladığı İbrahim’in Beni Terketmesi kitabı eleştirmenlerce Hanif şiir olarak değerlendirildi. 2009 yılında basılan Doğunun Kapısı Diyarbakır, fotoğraflı bir kent kitabı olarak tasarlandı. Prestij bir eser olarak tasarlanan kitap, Diyarbakır’ın tarihi, kültürel, mimari birikimini fotoğraf ve şiir eşliğinde anlatıyor.

2009 yılında Kader Denizi adlı şiir kitabı yayımlayan Bejan Matur, 2010 yılında Dağın Ardına Bakmak adlı kitabı Kürt sorununun anlaşılmasına dönük getirdiği yeni bakış açısıyla uzun süre konuşuldu ve çok okunanlar listelerinde yer aldı.

2011 yılında Bloomsbury Vakfıyla Katar Vakfının ortak yayını olan ve Eric Hobsbawm, Jamal Mahcoub, Shirin Neshat ve Slavoj Zizek gibi isimlerin de yazarı olduğu, Reflection on Islamic Art (İslam Sanatına Yansımalar) kitabında, 10. Yüzyılda ElHücendi tarafından icat edilen Usturlab (Antik dönemde yıldızların uzaklığını ölçen alet) üzerine yazdığı yirmi beş bölümlük “Sonsuzluk Bekçisi” adlı uzun şiiri yer aldı.

Halen Erbil merkezli Rudaw gazetesinde periyodik yazılar yazmaktadır. Ayrıca çatışma çözümleri konusunda karşılaştırmalı çalışmalar yapan DPI (Demokratic Progress Institute)’in uzmanlar kurulu üyesidir. DPI’ın Türkiye özelinde Kürt sorununun çözümüne dönük çalışmalarına katkı sunmaktadır.

Bejan Matur Kitapları

1996 Rüzgar Dolu Konaklar
1999 Tanrı Görmesin Harflerimi
2002 Ayın Büyüttüğü Oğullar
2002 Onun Çölünde
2004 In The Temple of a Patient God
2006 Winddurchwehte Herrenhauser
2008 İbrahim’in Beni Terketmesi
2009 Doğunun Kapısı Diyarbakır
2009 Kader Denizi
2010 Dağın Ardına Bakmak
2011 Windhowl trough the mansions
2012 How Abraham Abandoned Me
2012 Al Seu Desert
Bejan Matur Kimdir? Biyografi Bejan Matur Kimdir? Biyografi Biyografistan Bejan Matur Hayatı, Bejan Matur Kitapları, Bejan Matur Biyografi, Bejan Matur Nereli Bejan Matur , 1968 yılında Kahramanmaraş’da doğdu. Ortaokul ve liseyi Gaziantep’te okudu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun ol... 4.5 5

Hiç yorum yok: