Biyografi Ara

Celal Güzelses Kimdir? Biyografisi

 

Celal Güzelses
Celal Güzelses (Mehmet Celalettin),1899 yılında Diyarbakır'da doğdu.  1934 yılında Güzelses soyadını almıştır. Babası Derviş hasanın vefatı ile Annesi Latife Hanım tarafından mahalle mektebine verilir. Birinci Dünya savaşı yıllarında Rüştiyenin lav edilmesi ile öğrenimini tamamlayamaz. Okula giderken 1913'ten 1921'e kadar Ulu Cami'deki müezinlik görevini devam ettirir.

1931 yılında Karındaş Mahmut'un Diyarbakır şivesini taklit ederek doldurduğu plak halktan oldukça tepki alır. Celal Güzelses bu plağı olan tepkisini dile getirerek İstanbul'a plak doldurmaya gider.

Celal Güzelses, Bayandırlık bakanı Feyzi Pirinççioğlu'nun ısrarıyla 1917'de bir tesadüf sonucu tanıştığı Mustafa Kemal Paşadan "Şark Bülbülü" ünvanını alır. 1934 yılında soyadı kanunun kabulu ile soyadını sesinin güzel oluşundan alır.

Celal Güzelses, 22 haziran 1943 tarihinde Diyarbakır halk musiki cemiyetini bir kaç arkadaşı ile birlikte kurar. 1950'de cemiyete yapılan resmi ödenekler ve belediye yardımlarının kesilmesi üzerine cemiyetten ayrılır. 1956 yılında kendisinden ayrılan arkadaşlarının yıldız kulubünde toplanmasıyla Celal Güzelses sarsılır. Ulu cami baş müezzinliği için vilayete başvuruda bulunur. Bu görevi 1956 yılından vefatına kadar devam eder.

Celal Güzelses, 1 Şubat 1956'da vefat etti. Vefatına Diyarbakır halkı çok üzülür. Naaşı Ulu Camii'den eller üzerinde ilahi ve tekbirlerle Şeyhi Zeki Efendi'nin metfun bulunduğu kabrinin alt kısmına vasiyeti üzerine defnedilir.

Celal Güzelses Bazı Türküleri

Ağlama Yar Ağlama
Bülbülün Kanadı Sarı
Dağlar Dağımdır Benim
Esmerin Ağı Gerek
Mardin Kapı Şen Olur
Nare Esvap Yıkıyor
Vallahi O Yardır
Celal Güzelses Kimdir? Biyografisi Celal Güzelses Kimdir? Biyografisi Biyografistan Celal Güzelses (Mehmet Celalettin) ,1899 yılında Diyarbakır'da doğdu.  1934 yılında Güzelses soyadını almıştır. Babası Derviş hasanın ... 4.5 5

Hiç yorum yok: