Biyografi Ara

Cem Mansur Kimdir? Biyografisi

 

Cem Mansur
Cem Mansur, 1957 yılında İstanbul'da doğdu. Cem Mansur,  smanlı Devleti’nin Yafa Valisi Ali Mansur Paşa’nın torunu Ali Mansur ile Aşkenaz kökenli bir Yahudi olan Jacqueline çiftinin üç çocuğundan birisidir.

Cem Mansur, 1980'de Londra'da City University 'den mezun oldu. Ardından Guildhall Müzik ve Drama Okulu 'nda yüksek lisans yaptı (1981). Bu okulda Ricordi şeflik ödülünü aldı. İlk önemli başarısı 1979’da Londra’da St. James Oda Orkestrası'nı kurması ve çalıştırması idi. Daha sonra Sadler's Wells Tiyatrosunda konuk şef olarak sahne yapıtları yönetti; "Figaro'nun Düğünü" operasında başarı kazandı. Şeflik çalışmalarına 1982'den itibaren ABD’de devam etti. Los Angeles Filarmoni Enstitüsü'nde ünlü orkestra şefi ve besteci Leonard Bernstein'ın öğrencisi oldu.

Cem Mansur, 1981 - 1989 arasında İstanbul Devlet Operası şefliğini yaptı. 1984'te balerin Lale Yurdatapan ile evlendi. Londra'da English Chamber Orchestra'yla başarılı bir çıkış yaptığı 1985 yılından sonra 1986’da Londra'da, Edward Elgar'ın bitmemiş operası "The Spanish Lady"nin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Bu tarihten sonra çalışmalarını yurtdışında yoğunlaştıran sanatçı, Hollanda, Fransa, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Macaristan, Almanya, İsveç, İspanya, Meksika, İsrail, Güney Afrika, Rusya, Finlandiya ve Hırvatistan'da orkestra ve opera kuruluşlarıyla konuk şef olarak çalışmalarını sürdürdü. 1989-1997 arasında Oxford Şehir Orkestrası birinci şefliğini yaptı.

Cem Mansur, 1998 yılında, Akbank Oda Orkestrası daimi şefliğine getirildi. Orkestranın 2011 yılında kapanışına kadar bu görevi sürdürdü ve tasarladığı ilginç etkinliklerle kamuoyu gündeminde kaldı.

Cem Mansur, 2000 yılında City of London Festival'de Offenbach'ın 126 yıldır duyulmayan operası "Whittington"u ve 2009 yılında Helsinki Filarmoni Orkestrası'yla Arvo Part'ın 4.senfonisinin Avrupa prömiyerini yönetti.

Cem Mansur, Ulusal Gençlik Orkestrası kurucu şefi ve İngiltere'nin en eski ikinci korosu Ipswich Koro Topluluğu'nun fahri başkanıdır.
Cem Mansur Kimdir? Biyografisi Cem Mansur Kimdir? Biyografisi Biyografistan Cem Mansur , 1957 yılında İstanbul'da doğdu. Cem Mansur,  smanlı Devleti’nin Yafa Valisi Ali Mansur Paşa’nın torunu Ali Mansur ile Aşk... 4.5 5

Hiç yorum yok: