Biyografi Ara

Cenan Akın Kimdir? Biyografisi

 

Cenan Akın
Cenan Akın, 1932 yılında Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinde doğdu. Cenan Akın, İstanbul Belediye Konservatuvarı, Vurmalı Çalgılar Bölümü'nü bitiren ve Cumhuriyet dönemi koro çalışmalarının önemli isimlerinden olan Cenan Akın,Raşit Abet, Ferdi Statzer gibi isimlerden armoni ve beste eğitimleri aldı.

1955 yılında bitirdiği okulda armoni, derleme ve koro dersleri vermeye başladı. Aynı orkestrada çaldı ve İ.Ü. Gençlik Korosu'nu yönetti. 1968 yılında Almanya'ya giden Akın, burada orkestra ve koro yönetmenliği eğitimleri aldı.İstanbul Devlet Operası'nda koro şefi yardımcılığı görevinde bulunan sanatçı, bir yandan besteler yapmayı sürdürdü.

Cenan Akın, Bir süre TRT Çok Sesli Korosu'nun oluşumunda yer aldı. İstanbul Devlet Konservatuvarı Armoni ve Kontrapunto Yüksek Bölümü'nü dışardan sınavla bitiren besteci, aynı kurumda çeşitli dersler verdi. TRT İstanbul Çocuk Korosunu kurdu ve yöentti. Mimar Sinan Üniversitesi, Devlet Konservatuvarı'nda öğretim üyeliği yaptı. 1997 yılında emekli olan ve kendisi gibi besteci olan Can Aksel Akın'ın babası olan sanatçı, çalışmalarıyla birçok ödül kazandı. 2006 yında vefat eden sanatçı Kanlıca'daki Mihrimah Sultan mezarlığına gömüldü.

Cenan Akın Bazı Eserleri


Op. 1 İlk Şarkılar (ses ve piyano için)
Op. 2 Çocuk Bahçesi (ses ve piyano için)
Op. 3 Altı Şarkı (piyano için)
Op. 4 Küçüklerin Dünyası (piyano için)
Op. 5 Halk Türküleri (koro için)
Op. 6 Rubailer (bas ses ve piyano için)
Op. 7 Sokaktayım (bas ses ve piyano için)
Op. 8 On Çocuk Şarkısı (basılmıştır)
Op. 9 Sinan'm Sarkılan (basılmıştır)
Op. 10 Yunus' tan Deyişler (solo-koro ve orkestra için)
Op. 11 Kirtim Kirt (erkek korosu için)
Op. 12 Uzun Hava ve Horon (piyano için)
Op. 13 Orkestra İçin Üç Türkü (Bölümler: Dumanlı Boğaz; Ağıt; Yiğitleme)
Op. 14 Marşlar (ses ve piyano için)
Op. 15 Dağlar-Karakoyun (piyano için)
Op. 16 Duyuş (piyano için)
Destan (orkestra için)
Can Yurdum (karma koro için)
On Bir Mani (karma koro için)
Yayîa'da (solo flüt için)
Cenan Akın Kimdir? Biyografisi Cenan Akın Kimdir? Biyografisi Biyografistan Cenan Akın , 1932 yılında Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinde doğdu. Cenan Akın, İstanbul Belediye Konservatuvarı, Vurmalı Çalgılar Bö... 4.5 5

Hiç yorum yok: