Biyografi Ara

Coşkun Sabah Kimdir? Biyografisi

 

Coşkun Sabah
Coşkun Sabah, 16 Ekim, 1954 yılında Diyarbakır'da doğdu. Coşkun Sabah'ın Annesinin adı Roza, babasının adı Marsello'dur. Evli ve iki kız babasıdır, kızına annesinin adını koymuştur.

Çok sayıda hit olmuş bestesi vardır ve 1980'li yılların sonu 1990'lı yılların başında büyük bir çıkış yakalamış olup Tsm-Pop ve Fantezi müzik arasında, kendisinin "Coşkun Sabah tarzı" olarak adlandırdığı bir tarzda müzik yapmıştır. Son yılların önemli ud virtüözlerindendir.

Coşkun Sabah'ın 1990 yılında piyasaya çıkan Beni Unutma-Aşığım Sana adlı albümü 1990 yılı itibariyle Türkiye'de tüm zamanların en çok satan çalışmasıdır (3 milyon adet). Altın çağlarını yaşadığı dönemlerde işletmeciliğini de kendisinin yaptığı Sies isimli mekanda çıkmaktaydı. Önce Özel Konser isimli kaseti yüzünden, 3 kaset yaptığı Oscar Plakçılık'la, daha sonra Gel Gelebilirsen isimli kasetini şarkılarının üzerine şiirler ekleyerek tekrar piyasaya süren plak şirketiyle ve en son olarak da 1992'de bitmeden ve izinsiz olarak piyasaya sürülen İsyanlardayım isimli albüm nedeniyle 3 albüm çıkardığı Emre Plakçılık'la davalık oldu.

Coşkun Sabah, Kütahya'da yapılan konserinde şimdiye kadar yaptığı en iyi bestesinin Anılar olduğunu ifade etmiştir.

Kışın İstanbul'da sahne almakta, yazın ise yeni besteler yapmak için Bodrum Türkbükü'ndeki evine kapanmaktadır. Gülben Ergen'in de aranjörlüğünü yapan Taşkın Sabah kardeşi, keman ve ud sanatçısı olan ve Avustralya'da yaşayan Bülent Sabah ise ağabeyidir.

Coşkun Sabah'ın Bazı Şarkıları

Hatıram Olsun
Anılar
Aşığım Sana
Aşk Kitabı
Baharı Bekleyen Kumrular Gibi
Sen Bambaşkasın
Benimsin
Gel Gelebilirsen
İsyanlardayım
Var mı Böyle Bir Sevda
Son Buluşmamız
Bir Pazar Günü
İşte Bizim Hikayemiz
Coşkun Sabah Kimdir? Biyografisi Coşkun Sabah Kimdir? Biyografisi Biyografistan Coşkun Sabah , 16 Ekim, 1954 yılında Diyarbakır'da doğdu. Coşkun Sabah'ın Annesinin adı Roza, babasının adı Marsello'dur. Evli... 4.5 5

Hiç yorum yok: