Biyografi Ara

Duygu Asena Kimdir? Biyografi

 

Duygu Asena Kimdir
Duygu Asena, 19 Nisan 1946 yılında İstanbul’da doğdu. Atatürk'ün yaveri ve dönemin CHP milletvekili olan Ali Şevket Öndersev'in torunudur.

Duygu Asena, Orta öğrenimini Kadıköy Özel Kız Koleji’nde tamamlamasının ardından İstanbul Üniversitesi Pedagoji bölümünde eğitim gördü.

İş hayatına pedagog olarak başlayan Duygu Asena, Haseki Hastanesi Çocuk Kliniği ve İÜ Çocuklar evi'nde çalıştı.

Gazetedeki ilk yazısı 1972 yılında Hürriyet gazetesinin Kelebek ekinde yayımlandı. Bu tarihten itibaren çeşitli dergi ve gazetelerde gazeteci ve yönetici olarak bulundu. TRT-2 televizyon kanalında "Ondan Sonra" isimli bir program hazırlayıp sundu (1992-1997).

Gazeteciliğinin yanında yazarlığını da sürdüren Duygu Asena, ilk kitabı Kadının Adı Yok ile adını duyurdu. Kitap müstehcen bulunduğundan 1988 yılında yasaklandı. Uzun süren dava sonucunda tekrar yayımına izin verildi ve ardından aynı yıl yönetmen Atıf Yılmaz tarafından filme alındı.

Duygu Asena, yazıları ve kitaplarında değindiği temalar nedeniyle Asena feminist yazar olarak tanındı.

Duygu Asena, beyin tümörü nedeniyle tedavi görmekte olduğu VKV Amerikan Hastanesi'nde 30 Temmuz 2006 tarihinde hayatını kaybetti.

Duygu Asena Kitapları

2004 Paramparça
2003 Aşk Gidiyorum Demez
2001 Aslında Özgürsün
1997 Aynada Aşk Vardı
1994 Değişen Bir Şey Yok
1992 Kahramanlar Hep Erkek
1989 Aslında Aşk da Yok
1987 Kadının Adı Yok
Duygu Asena Kimdir? Biyografi Duygu Asena Kimdir? Biyografi Biyografistan Duygu Asena Biyografi, Duygu Asena Hayatı, Duygu Asena Kitapları ve hakkında bilgi Duygu Asena , 19 Nisan 1946 yılında İstanbul’da doğdu. Atatürk 'ün yaveri ve dönemin CHP milletvekili olan Ali Şevket Öndersev'in ... 4.5 5

Hiç yorum yok: