Biyografi Ara

Ömer Bedrettin Uşaklı Kimdir? Biyografi

 

Ömer Bedrettin Uşaklı
Ömer Bedrettin Uşaklı, 1904 yılında Uşak'ta doğdu. İlk öğrenimini Uşak'ta, orta öğrenimini Sivas'ta tamamlayıp, 1927'de Mülkiye Mektebi'ni bitirip idari hayata atılmış, Bursa'da maliyet memuru olarak staj yapmıştır. Mudanya kaymakam muavinliğine atandı. Daha sonra Ünye ve diğer çeşitli ilçelerin kaymakamlıklarında ve bir süre de Artvin vali vekilliğinde bulunmuştur. 1938-1943 yılları arasında mülkiye müfettişliği yapmıştır. 1943 yılında 7. dönem Kütahya milletvekili seçilerek meclise girmiştir.

Ömer Bedrettin Uşaklı'nın ilk şiirleri yüksek öğrenimi sırasında Milli Mecmua'da yayımlandı. Anadolu'da görev yaptığı yıllarda tanıdığı yöreler, kişisel izlenim ve gözlemleri şiirinin duygu ve düşünce kaynağını oluşturmuştur.

Ömer Bedrettin Uşaklı, doğayı izlenimci bir gözle, ülke gerçeklerini ve bireysel duygulanışları içli bir duyarlılığın sezgileriyle ve öznel bir bakışla, şiirinde yansıtmıştır. Döneminde "Anadolu Şairi" olarak ünlenmiştir. Eşini ve kızını kaybetmesi şiirine hüznü ve iç duyarlılığı getirmiştir.Sarı Kız Mermerleri adlı şiir kitabını kızına adamıştır.

Anadolu'dan değişik, canlı görünümler çizmiştir. Kullandığı simgeler ve yaptığı betimlemelerde "hayal"i ön planda tutmuştur. Doğa, gurbet, deniz, ölüm ve özlem, şiirlerinin başlıca temalarıdır. Hece ölçüsü geleneğine bağlı kalmıştır. Giderek öz bakımdan, bu geleneğin öncüleri olan Faruk Nafiz Çamlıbel ve Orhan Seyfi Orhon'un etkilerinden arınmış, çağdaş Fransız şiirinin yapı özelliklerinden yararlanmıştır.Son Şehir adlı şiiri onun şiirindeki bu değişim ve gelişime işaret eder.

Öz ve sade bir söyleyişi vardı. Şiirlerinin önemli bir bölümü Türk Müziği bestekarları tarafından bestelenmiştir. Özellikle Kaptanzade Ali Rıza Bey ve Cevdet Çağla'nın yaptığı besteler halk tarafından çok sevilmiş ve beğenilmiştir. Bu gün bile bu şarkılar dillerdedir ve yeni kuşaklar tarafından benimsenmektedir. Yıldızların Altında, Eğilmez Başın Gibi, Kapıldım Gidiyorum adlı besteler buna örnek verilebilir.

Ömer Bedrettin Uşaklı, 23 Şubat 1946 tarihinde genç yaşta verem hastalığından vefat etti.

Ömer Bedrettin Uşaklı Eserleri (Bazıları)

Efe'nin Bayramı
Deniz Sarhoşları
Yayla Dumanı
Sarı Kız Mermerleri
Deniz Hasreti
Veda
Aşkımın Kini
Bir Hançer İstiyorum
Dağ Başında Bir Gece
Efe'nin Müjdesi
Engin Şarkısı
Kim Bilir?
Sevgiliye
Sevgiliye Üç Sual
Sılaya Giderken
Son Dilek
Yıldızların Altında
Munzur dağları
Ömer Bedrettin Uşaklı Kimdir? Biyografi Ömer Bedrettin Uşaklı Kimdir? Biyografi Biyografistan Ömer Bedrettin Uşaklı Hayatı, Ömer Bedrettin Uşaklı Biyografi, Ömer Bedrettin Uşaklı Eserleri ve hakkında bilgi Ömer Bedrettin Uşaklı , 1904 yılında Uşak'ta doğdu. İlk öğrenimini Uşak'ta, orta öğrenimini Sivas'ta tamamlayıp, 1927'de M... 4.5 5

Hiç yorum yok: