Biyografi Ara

Oya Baydar Kimdir? Biyografi

 

Oya Baydar
Oya Baydar, 1940 yılında İstanbul'da doğdu. Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi'nde okuyan Oya Baydar, Lise öğrencisi iken Fransız yazar Françoise Sagan’dan etkilenerek ilk romanını yayımladı.

Lise son sınıfta iken yazdığı Allah Çocukları Unuttu adlı gençlik romanını hem Hürriyet gazetesinde tefrika oldu hem de kitap olarak yayımlandı. Bu roman yüzünden neredeyse okuldan atılıyordu. Lise yıllarında yazdığı ilk romanlarından sonra yazmaya ara verdi, uzun zaman siyasetle uğraştı, olgunluk çağında yeniden edebiyata döndü.

Oya Baydar, 1964'te İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nü bitirdi ve bu bölüme asistan olarak girdi. "Türkiye’de İşçi Sınıfı’nın Doğuşu ve Yapısı" konulu doktora tezinin Üniversite Profesörler Kurulu tarafından iki kez reddedilmesi üzerine, öğrenciler olayı protesto için üniversiteyi işgal ettiler. Bu olay ilk üniversite işgali eylemi oldu. Baydar, daha sonra Ankara Hacettepe Üniversitesi'nde asistanlık yaptı.

Oya Baydar, 1971'deki 12 Mart Darbesi sırasında, Türkiye İşçi Partisi ve Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) üyesi olarak, sosyalist kimliği nedeniyle tutuklandı ve üniversiteden ayrıldı. 1972-1974 arasında Yeni Ortam, 1976-1979 arasında Politika gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Eşi Aydın Engin ve Yusuf Ziya Bahadınlı ile birlikte İlke dergisini kurdu. Sosyalist yazar, araştırmacı ve eylem kadını olarak tanındı.

Oya Baydar, 12 Eylül Darbesi sırasında yurtdışına çıktı ve 12 yıl boyunca Almanya'da sürgünde kaldı. Burada, sosyalist sistemin çöküş sürecini yakından yaşadı. Bu süreci 1991 yılında yayımladığı Elveda Alyoşa adlı öykü kitabında anlattı.

Oya Baydar, 1992’de Türkiye’ye döndü. Tarih Vakfı ve Kültür Bakanlığı'nın ortak yayınları olan İstanbul Ansiklopedis'nde redaktör ve Türkiye Sendikacılık Ansiklopedisi'nde genel yayın yönetmeni olarak çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra ardı ardına yayınladığı öykü ve romanları ile çok sayıda ödül kazandı ve sevilen bir yazar oldu.

Oya Baydar Eserleri - Kitapları

Romanları


1992 Kedi Mektupları
1998 Hiçbiryer’e Dönüş
2000 Sıcak Külleri Kaldı
2004 Erguvan Kapısı
2007 Kayıp Söz
2009 Çöplüğün Generali
2010 Savaş Çağı Umut Çağı
2012 O Muhteşem Hayatınız

Öyküleri

1991 Elveda Alyoşa

Oya Baydar'ın Diğer Eserleri

Cumhuriyetin Aile Albümleri
75 Yılda Köylerden Şehirlere
75 Yılda Çarklardan Chip'lere
75 Yılda Çarkları Döndürenler
75 Yılda Değişen Yaşam Değişen İnsan-Cumhuriyet Modaları
Cumhuriyet Modaları
Türkiye Sendikacılık Ansiklopedisi
Bir Dönem İki Kadın
Oya Baydar Kimdir? Biyografi Oya Baydar Kimdir? Biyografi Biyografistan Oya Baydar Biyografi, Oya Baydar Hayatı, Oya Baydar Kitapları Kitapları ve hakkında bilgi Oya Baydar , 1940 yılında İstanbul'da doğdu. Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi'nde okuyan Oya Baydar, Lise öğrencisi iken Fran... 4.5 5

Hiç yorum yok: