Biyografi Ara

Rahmi Saltuk Kimdir? Biyografisi

 

Rahmi Saltuk
Rahmi Saltuk, 1945 yılında Tunceli'de doğdu. Rahmi Saltuk, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Uzun yıllardır halk müziğiyle uğraşan sanatçı, türkülere özgün yorumlar getirmesiyle ve Ruhi Su'nun sesine benzer tok sesiyle tanınır.

1979'da yapılan Almanya Acı Vatan adlı filmin müzikleri Rahmi Saltuk'a aittir. Aynı filmde yer alan Mahmut adlı karakteri de o canlandırmıştır. Oyuncu olarak rol aldığı diğer bir film ise 1973 tarihli Bebek adlı filmdir.

Rahmi Saltuk, 1968-1970 yılları arasında sahnelenen Pir Sultan Abdal adlı tiyatro oyununda anlatıcı ozan rolünü üstlenmişti. Söz konusu oyun, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde 900 kez sahnelenerek, Türkiye tiyatro tarihinde bir rekor kırmıştı. Rahmi Saltuk, bu oyunda pek çoğu Pir Sultan Abdal'ın şiirlerinden oluşan 15 kadar türküyü yorumlamıştır.

Rahmi Saltuk, Kalan Müzik adlı şirketin sahibi Hasan Saltuk'un amcasının oğludur.

Albümleri

Yenice Yolları
Terketmedi Sevdan Beni
Dosttan Dosta (1, 2 ve 3)
Açılın Kapılar Şaha Gidelim
Acıyı Bal Eyledik
Dostlara Çağrı
Hoy Nare
Hani Kurşun Sıksan Geçmez Geceden
Elde Hüzün Kaldı
Rahmi Saltuk Kimdir? Biyografisi Rahmi Saltuk Kimdir? Biyografisi Biyografistan Rahmi Saltuk , 1945 yılında Tunceli'de doğdu. Rahmi Saltuk, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Uzun yıllardır ha... 4.5 5

Hiç yorum yok: