Biyografi Ara

Şekip Ayhan Özışık Kimdir? Biyografisi

 

Şekip Ayhan Özışık
Şekip Ayhan Özışık, 2 Şubat 1932 yılında Nevşehir'de doğdu. Raşit ve Şaziye Özışık çiftinin oğlu olan sanatçı, daha altı yaşındayken müzik dersleri almaya başladı. Hatta ud çalmayı kendi başına öğrendi. 1942 yılında İstanbul'a gidip Haydarpaşa Lisesi'ni bitirdi. Üsküdar Musiki Cemiyeti'nde Emin Ongan'la, İleri Türk Musikisi Konservetuarı'nda Laika Karabey'le ve Ankara Radyosu'nda İzzettin Ökte ile beraber çalıştı.

Şekip Ayhan Özışık, 1958-1966 yılları arasındaki dönemde Ankara Radyosu'nda ve 1966-1981 yılları arasındaki dönemde İstanbul Radyosu'nda ud sanatçısı olarak çalışan Özışık, 1958 yılında ilk bestesi olan ve güftesi kendine ait "Belki bir sabah geleceksin" şarkısını Rast Makamı'nda besteledi.

Ancak bundan önce bestelediği şarkıları da kayda değer bulmadığı için yaktı. Yesari Asım Arsoy ve Sadettin Kaynak gibi bestecilerden etkilenerek o dönemde piyasada olan şarkıları benimsedi. Şengül Özışık'la evlenip bu evlilikten Ayşen, Hakan ve Raşit adında üç çocuğu dünyaya getiren sanatçı; Ilgaz Benekayve Ümit Mutlu gibi isimleri de yetiştirerek, Türk müzik tarihindeki saygın isimler arasında yer aldı.

Şekip Ayhan Özışık, 17 Nisan 1981 tarihinde gırtlak kanseri tedavisi gördüğü sırada İstanbul Cerrahpaşa Hastanesi'nde hayatını kaybetti.
Şekip Ayhan Özışık Kimdir? Biyografisi Şekip Ayhan Özışık Kimdir? Biyografisi Biyografistan Şekip Ayhan Özışık , 2 Şubat 1932 yılında Nevşehir'de doğdu. Raşit ve Şaziye Özışık çiftinin oğlu olan sanatçı, daha altı yaşındayken ... 4.5 5

Hiç yorum yok: