Biyografi Ara

Sevim Çağlayan Kimdir? Biyografisi

 

Sevim Çağlayan
Sevim Çağlayan, 9 Haziran 1934 yılında 18 kardeşin arasında en küçüğü olarak doğdu. Babası Mustafa Avni Bey adında bir komiserdi. Babasının tayin edilmesi nedeniyle ailecek Konya'dan Giresun'a ve daha sonra da Ankara'ya taşındılar. Ailesi onu zengin ve orta yaşlı bir avukat olan Namık Ambarcıoğlu ile evlendirmek için henüz 12 yaşındayken sanatçının yaşını 4 yaş büyüttü ve evliliğin yasal olmasını sağladı. 4 yıl kadar süren evlilikten sonra Çağlayan, profesör mertebesine yükselmiş bir doktor olan İlhan Bumin ile evlendi.

Eşindeki sanatsal yeteneği fark eden İlhan Bumin, Çağlayan'a Mithat Fehmen'den şan ve piyano dersleri aldırmaya başladı.

Sevim Çağlayan, bir süre sonra İlhan Bumin ile boşandı ve Ankara Radyosu sınavlarına girerek girişi kazandı. 2 yıl boyunca kadro bekleyen Sevim Çağlayan'ın adı yavaş yavaş radyolarda duyulmaya başladı. Babasından gizli bir şekilde sınava girdiği için "Çağlayan" soyadını kullansa da yine de babası Mustafa Avni Bey tarafından fark edilince, babası onunla ölümünden kısa bir süre önceye kadar konuşmadı. Ancak sanatçının babasıyla annesi aynı yıl içinde öldü.

Sevim Çağlayan, 1958 yılında popülerliği çok ileriyken, milli basketbolcu Yılmaz Gündüz ile evlendi. Yılmaz Gündüz eşini sahneye çıkması yönünde destekleyince, Çağlayan radyodan ayrılarak İstanbul'daki Kazablanka Gazinosu ile anlaşıp çalışmaya başladı.

Yılmaz Gündüz yıllarca eşinin menajeri olarak kaldı. Sahnede yalnızca kulağa değil göze de hitap etmenin gerekli olduğunu dile getiren de odur. Gündüz, kapağında Jayne Mansfield'in olduğu Hayat dergisinden esinlenerek eşi için yeni bir kıyafet tasarlama girişiminde bulundu. Ankara'daki ünlü terzi Mükerrem Hanım'a yaptırılan bu aşırı transparan kıyafetle Ankara Göl Gazinosu'nda sahne alan Çağlayan, hem karakolluk oldu hem de gazinonun kapatılmasına neden oldu.

Bir süre sonra Yeşilçam'ın da ilgisini çeken Sevim Çağlayan, Ahmet Mekin ve eşi Yılmaz Gündüz ile beraber "Sokaktan Gelen Kadın" filminde oynayarak, sinema oyunculuğuna başladı. Bu süre için birkaç filmde daha başrol oynadı. Bir süre sonra Yılmaz Gündüz'den ayrılan Çağlayan, dokuz ay da müzisyen Cengiz Coşkuner ile evli kaldı.

Kimi kez resmî, kimi kez imam nikahlı olmak üzere toplam on üç kere evlenen sanatçı, her evliliğine çocuk doğurabilmek için çaba sarfetti. Ancak çocuğu olmayınca 3 defa ameliyat oldu ve en sonunda İtalya'da, Sophia Loren'in de doktoru olarak bilinen doktora muayene oldu. Çabaları sonuç veren sanatçının iki erkek çocuğu dünyaya geldi. 1960-1965 yılları arasında çocuklarını Almanya'da okutmak üzere bu ülkeye gider ve burada da sahne almayı sürdürdü. 10 yıl sonra döndüğü Türkiye'de tutunamayınca hızla ününü kaybetti.

Zamanında "şahane kadın" olarak bilinen Sevim Çağlayan, 19 Ocak 2000 tarihinde vefat etti.

Filmografisi

1961 Sokaktan Gelen Kadın
1963 Sevenler Ölmez
1965 Zennube
1966 Ölmek Var Dönmek Yok
1966 Hedef Ankara
1972 Bir Garip Yolcu
1978 Hayat Kadınları
1989 Taş Plaktan Bugüne
Sevim Çağlayan Kimdir? Biyografisi Sevim Çağlayan Kimdir? Biyografisi Biyografistan Sevim Çağlayan Hayatı, Sevim Çağlayan Biyografi, Sevim Çağlayan Hakkında Bilgi... Sevim Çağlayan , 9 Haziran 1934 yılında 18 kardeşin arasında en küçüğü olarak doğdu. Babası Mustafa Avni Bey adında bir komiserdi. Babasın... 4.5 5

1 yorum:

Unknown dedi ki...

Şahane kadın Sevim Çağlayan 60-70’li yıllarda filmlerimi seyrederdik huzur içinde uyusun uyusun 🙏🌺