Biyografi Ara

Sunay Akın Kimdir? Biyografi

 

Sunay Akın
Sunay Akın (Şükrü Sunay Akın), 12 Eylül 1962 yılında Trabzon'un Maçka ilçesinde doğdu. Ailesi, onun daha iyi eğitim görebilmesi için, daha 10 yaşındayken İstanbul'a taşındı. Lise öğrenimini İstanbul Haydarpaşa Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Fizik Coğrafya Bölümü'nden mezun oldu.

Sunay Akın, İlk şiirini, Meteoroloji Müdürlüğü'nde çalışan bir memurun kızına yazar. Henüz 9 yaşındadır. Kızın isminin baş harflerinin dizelerini oluşturduğu şiiri, evlerinin terasında bulunan odunluk kapısının iç kısmına yazar.

Kız, balkona geldiğinde odunluğun kapısını açar mahsusçuktan!. Ama şiir kızın gözüne hiçbir zaman takılmaz. Sunay Akın yıllar sonra (ki bir şairdir artık) çocukluğunun geçtiği Trabzon'a gittiğinde, sert geçen bir kışta, içindeki odunlarla birlikte kapının da sökülüp yakıldığını öğrenir. Şairin ilk şiiri "hava muhalefeti" nedeniyle kayıptır!..

1984 yılında yayınlanan ilk şiiri de bir sobanın içinde kütürdeyen odunu anlatır! İlk şiir kitabı 1989'da "Makiler" adıyla yayınlanır. Arkadaşlarıyla birlikte 1989'da Yeni Yaprak şiir dergisini ardından, 1990 yılında da Olmaz adlı şiir dergisini çıkardı. Adını Cemal Süreyya'nın koyduğu bu kitabı "Antik Acılar, Kaza Süsü, 62 Tavşanı" izler.

Sunay Akın, 1987 yılında Halil Kocagöz Şiir Ödülü’nü Noktalı Virgül adlı dosyasıyla aldı. 1990 yılında ise Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü'nü, Makiler şiiri ile kazandı.

Anlık ilhamlara dayanan ve genellikle kısa olan şiirleri, Orhan Veli Kanık'ın şiirindeki bazı özelikleri günümüzde sürdüren bir yapıya sahiptir. Ayrıca, bu tür şiirlerde genellikle rastlanmayan, yumuşak, lirik bir tonu vardır. Şiirlerinde özellikle ince yergi ögelerini kullanmadaki rahatlığı ile dikkat çeker. Cemal Süreya'nın etkisinde sürdürdüğü şiirlerde, dil oyunlarına dayalı yoğun bir alaycılık ve şaşırtma; çocuklar ve hüzünle birlikte şairin ilgi ve duyarlılığını göstermektedir.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde ders veren Sunay Akın, ayrıca Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde 5 yıl boyunca hem ders verdi hem ders aldı. Bu deneyimin de yardımıyla, tek kişilik oyunlar hazırlayıp oynamaya başladı. Türkiye'nin çok sayıda merkezinde ve yurtdışında (Frankfurt, Nürnberg, Londra) sayısız kez tek kişilik oyunlarını sergiledi. Halen Sunay Bey Tarihi adlı gösterisini sunmaya devam etmektedir.

23 Nisan 2005 tarihinde 11 yıldır dünyanın dört bir yanından topladığı oyuncaklarla, yıllardır hayalini kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesi'ni Göztepe, İstanbul'da ailesine ait dört katlı tarihi bir konakta açtı. Müze, Türkiye'de türünün ilk ve tek örneği olup, Avrupa Konseyi'ne bağlı Avrupa Müze Forumu (European Museum Forum) tarafından verilmekte olan Avrupa Yılın Müzesi Ödülü'ne 2010 yılı için aday olmuştur.

TRT 2 ve CNN Türk'de "Stüdyo İstanbul", "İzler", "Akşama Doğru", "5N 1K" gibi kültür sanat programları ve belgeseller hazırlayan, katkıda bulunan Sunay Akın, TV 8'de de "Gezgin Korkuluk" ve Ramazan Ayı boyunca Mahya Işıkları adlı programı hazırlayıp sundu.Sunay Akın, Yaşam Radyo, Radyo Kent, Best FM'de radyo programları yaptı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde öğretim görevlisi olarak ders verdi. Atv'de Hıncal Uluç, Haşmet Babaoğlu ve Nebil Özgentürk ile birlikte Yaşamdan Dakikalar adlı uzun soluklu bir televizyon programını halen yapmaktadır.

Sunay Akın, Skyturk 360 kanalında her cumartesi yayınlanan "Hayat Deyince" programını sunmaktadır.

Sunay Akın Kitapları

2011 Bir Çift Ayakkabı
2010 Çorap Kaçığı
2009 Ay Hırsızı (2009)
2007 Tuncay Terzihanesi
2004 Kule Canbazı
2003 Kırdığımız Oyuncaklar
2002 Onlar Hep Oradaydı
2001 İstanbul'da Bir Zürafa
2000 Önce Çocuklar ve Kadınlar
2000 Ayçöreği ve Denizyıldızı
2000 Kız Kulesi'ndeki Kızılderili
1999 Antik Acılar
1999 Makiler
1998 62 Tavşanı
1997 Kırılan Canlar
1996 İstanbul'un Nazım Planı...
1996 Kaza Süsü (1996)
1996 Makiler (1996)
1995 Antik Acılar
1995 Küçük Asker...Küçük Asker...
1994 Veşaire...Veşaire
1993 Şairler Matinesi
1993 Şiir Cumhuriyeti (Safa Fersal ile)
Sunay Akın Kimdir? Biyografi Sunay Akın Kimdir? Biyografi Biyografistan Sunay Akın Hayatı, Sunay Akın Biyografi, Sunay Akın Kitapları ve hakkında bilgi Sunay Akın (Şükrü Sunay Akın), 12 Eylül 1962 yılında Trabzon'un Maçka ilçesinde doğdu. Ailesi, onun daha iyi eğitim görebilmesi için,... 4.5 5

Hiç yorum yok: