Biyografi Ara

Tarık Mengüç Kimdir? Biyografisi

 

Tarık Mengüç
Tarık Mengüç, 17 Ocak 1969 yılında İstanbul'da doğdu. Roman asıllı olan Mengüç, askerlik görevini, İzmir Ege Ordu komutanlığı ve Denizli ordu evinde yaptı. Müzik hayatından önce mobilya tasarımcısı ve cilacılık, Seramikçilik, çakmakçılık, düğün salonlarında şarkı söylemek gibi işler de çalıştı.

Tarık Mengüç'ün İlk bestesi Nazar değmesin adlı eseridir. Sibel Can’a Hey Adamım, Seda Sayan’a Ben Sana Demedim mi?, Davut Güloğlu’na Katula Katula, Çılgın Sedat, Betül Çağlar, Ayça Tekindor’a Degaje gibi birçok ünlü isme bestesini veren Tarık Mengüç sanatsal şarkılar yaptığını söylüyor. En son bestesi Yıkılıyor, Madonna Ayça'nın albümünde çıkış parçası olarak yer almaktadır.

Tuğrul Şan Müzik Dershanesinde 5 yıl şan dersi alan Tarık Mengüç; İbrahim Tatlıses, İbrahim Erkal, Ebru Gündeş, Doğuş, Faruk K gibi isimlere de vokal yaptı.

Sözü ve Müziği kendisine ait olan albümle de aynı adı taşıyan 2004 yapımı “Şakşuka” isimli parçasına, yönetmen Kemal Başbuğ yönetiminde çekilen klipte kendisine yine beş roman dansçı da özel koreografileriyle eşlik etti.

Tarık Mengüç’ün dans grubu 5 kişi ve bir kendinden 5 yaş küçük kardeşi Taner ve diger dört kişi de mahalleden arkadaşı.

2008 yılında Aziz Nesin'in eserinden uyarlanan Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz adlı sinema filminde Şafak Sezer, Turgay Tanülkü ve Necmi Yapıcı ile birlikte rol alan Tarık Mengüç, Roman Bekir karakterini canlandırdı.

Moskova, Almanya gibi Avrupa ülkelerinde de birçok konserler veren Tarık Mengüç, 1999 yılından itibaren 7 yıl Şahin Özer’de müzik yönetmeni olarak çalışan ünlü Aranjör Suat Aydoğan'ın asistanlığını da yapmıştır.

Yolda görenler Network'ün mankeni zannettikleri Tarık Mengüç 1999 dan beri saçlarını Osmanbey’de ki Şiva Kuaför’de yaptırdığını söylüyor. 2004 yılında Cennet Mahallesi TV dizisinde konuk oyuncu olarak rol aldı ve Şakşuka isimli albümü, 2007'de Lakerda isimli albümünü çıkardı.2009 da ise Olimpiyat Müzik etiketiyle “İnadına 35 Derece” isimli albümünü çıkardı.

Tarık Mengüç, 4 Ekim 2011 tarihinde de Seyhan Müzik etiketiyle Tek Kişilik Orduyum isimli albümü çıkardı.

Tarık Mengüç, Acun Ilıcalı'nın Survivor Türkiye Ünlüler ve Gönüllüler 2017 adlı programında yarışmacı olarak katıldı.

Albümleri

2014 Sakız
2013 Rock'n Coke'ta Ben Niye Yokum
2011 Tek Kişilik Orduyum
2009 İnadına 35 Derece
2007 Lakerda
2004 Şakşuka

Filmografisi

2012 İkizler Firarda
2008 Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz - Roman Bekir
2004 Cennet Mahallesi - Konuk
Tarık Mengüç Kimdir? Biyografisi Tarık Mengüç Kimdir? Biyografisi Biyografistan Tarık Mengüç Hayatı, Tarık Mengüç Biyografi, Tarık Mengüç Nereli ve Kaç Yaşında, Tarık Mengüç Hakkında bilgi Tarık Mengüç , 17 Ocak 1969 yılında İstanbul'da doğdu. Roman asıllı olan Mengüç, askerlik görevini, İzmir Ege Ordu komutanlığı ve Deni... 4.5 5

Hiç yorum yok: