Biyografi Ara

Zeki Ömer Defne Kimdir? Biyografi

 

Zeki Ömer Defne
Zeki Ömer Defne, 1903 yılında Çankırı'da doğdu. Ankara Muallim Mektebi'nden mezun olduktan sonra ilkokul öğretmeni olarak görev yaptı. Daha sonra dışardan bitirme sınavları yoluyla lise öğretmenliğine geçti. Kastamonu Lisesi'nde Türkçe ve edebiyat öğretmenliği ve yöneticilik yaptı.

İstanbul'da Kabataş Lisesi'nde de çalıştı. Sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü 1939 yılında tamamladı. Daha sonra sırasıyla Galatasaray Lisesi'nde, Alman Lisesi'nde, Şişli Terakki Lisesi'nde ve Harp Akademisi'nde edebiyat öğretmeni olarak görev yaptı.

İlk şiiri 1923'de Halk Yolu dergisinde yayınlandı. Halk Edebiyatı geleneklerine bağlı ve hece ölçüsünde çağdaş şiirler yazdı. 1940’dan başlayarak Çınaraltı, Sanat ve Edebiyat, Hareket, Ün, Şadırvan, Edebiyat Dünyası gibi dergilerde şiirleri yayınladı. 1969 yılında Galatasaray Lisesindeki görevinden emekli oldu. 1970’lerde şiirleri daha çok Varlık dergisinde görüldü.

Anadolu’yu şiirlerinin ana teması olarak aldı. Yurt güzellemeleriyle tanındı. Yazdığı yurt güzellemeleri şiirlerinde Erzurum, Eğin, Ilgaz, Isparta, Bursa, İstanbul, Konya illerini çeşitli özellikleriyle tanıttı.

Güçlü bir anlatıma ve duyarlığa sahip olan Zeki Ömer Defne'nin şiirleri ancak 1970'lerden itibaren kitaplaşmaya başlamıştır.

Zeki Ömer Defne, 1992'de Aralık ayında vefat etti.

Zeki Ömer Defne Eserleri (Bazıları)

Şiirleri


1971 Denizden Çalınmış Ülke
1985 Sessiz Nehir
1988 Kardelenler
Ilgaz
Orta Anadolu
Ziller Çalacak
Zeki Ömer Defne Kimdir? Biyografi Zeki Ömer Defne Kimdir? Biyografi Biyografistan Zeki Ömer Defne Hayatı, Zeki Ömer Defne Biyografi, Zeki Ömer Defne Eserleri ve hakkında bilgi Zeki Ömer Defne , 1903 yılında Çankırı'da doğdu. Ankara Muallim Mektebi'nden mezun olduktan sonra ilkokul öğretmeni olarak görev y... 4.5 5

Hiç yorum yok: