Biyografi Ara

Uzay Heparı Kimdir? Biyografisi

 

Uzay Heparı
Rony Uzay Heparı, 24 Temmuz 1969 yılında İstanbul'da doğdu. Yayla ve Eti Heparı'nın oğludur. Saint Benoit Fransız Lisesi'nden mezun oldu ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano bölümünü bitirdi. İlk olarak Zuhal Olcay'ın Küçük Bir Öykü Bu ve Akrep Nalan'ın Dağ Çiçeği albümlerinde piyano çaldı.

Sezen Aksu ile müzik üzerine ortak çalışmalar yaptı. Sanatçının Deli Kızın Türküsü albümünde çalıştı, sahne çalışmalarında kendisine eşlik etti. Levent Yüksel, Sertab Erener ve Aşkın Nur Yengigibi isimlerin albümlerinde besteci ve yapımcı olarak görev yaptı.

Uzay Heparı, 1993 yılında modacı Zeynep Tunuslu ile evlendi. 1994'te vizyona giren Atıf Yılmaz'ın yönettiği Gece Melek ve Bizim Çocuklar filminde Derya Arbaş ve Deniz Türkali ile başrolde oynadı.

Uzay Heparı, 20 Mayıs 1994 tarihinde, Demet Sağıroğlu'nun ilk albümü üzerinde çalışmaktayken, kısa süre önce aldığı motoru ile Etiler Koç köprüsü üzerinde Küfe Bar'daki programına gitmekte olan Demet Akbağ'ın park halindeki arabasına çarptı ve International Hospital'de 11 gün süren bitkisel hayatın ardından, 31 Mayıs 1994 tarihinde saat 10.50'de hayatını kaybetti. 1 Haziran'da Teşvikiye Camii'nden kaldırılan naaşı, Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi. Öldüğü sırada hamile olan eşi, 5 Ocak 1995'te oğulları Uzay Kanat Heparı'yı dünyaya getirdi. Zeynep Tunuslu eşinin ölümünden sonra Uzay Heparı ile tanışmasını, evliliğini, hastanede geçirdiği günleri, Uzay Heparı'dan sonra yaşadığı günleri ve oğlu Uzay Kanat Heparı'nın doğumuna kadar geçen süreyi anlattığı Mavi..., Melekler ve Sen isimli kitabı yayınladı.

Levent Yüksel'in ikinci albümünde yer alan "Yas" adlı şarkıyı Sezen Aksu, Uzay Heparı'nın ölümünün ardından yazdı.

Candan Erçetin'in ilk albümündeki "Daha" isimli şarkı Mete Özgencil tarafından Uzay Heparı'ya yazılmış ve şarkı Sezen Aksu tarafından bestelenmiştir. "Daha" ve "Yas" Uzay Heparı'nın ardından söylenmiş birer ağıt olarak adlandırılır.

Uzay Heparı, anısına 2008 yılında Uzay Heparı - Sonsuza adlı albüm yayınlanmıştır.

Çalıştığı Albümler

Zuhal Olcay - Küçük Bir Öykü Bu / 1988
Aşkın Nur Yengi - Hesap Ver / 1991
Zuhal Olcay - İki Çift Laf / 1991
Sertab Erener - Sakin Ol / 1992
Akrep Nalan - Dağ Çiçeği / 1993
Sezen Aksu - Deli Kızın Türküsü / 1993
Levent Yüksel - Med Cezir / 1993
Aşkın Nur Yengi - Sıramı Bekliyorum / 1993
Nükhet Duru - Geberiyorum / 1994
Sertab Erener - La'l / 1994
Demet Sağıroğlu - Kınalı Bebek / 1994
Uzay Heparı Kimdir? Biyografisi Uzay Heparı Kimdir? Biyografisi Biyografistan Rony Uzay Heparı , 24 Temmuz 1969 yılında İstanbul'da doğdu. Yayla ve Eti Heparı'nın oğludur. Saint Benoit Fransız Lisesi'nden... 4.5 5

Hiç yorum yok: