Biyografi Ara

Latife Tekin Kimdir? Biyografi

 

Latife Tekin Kimdir Biyografi
Latife Tekin, 1957 yılında Kayseri'nin Bünyan ilçesine bağlı Karacahevenk köyünde doğdu. 1966'da 9 yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul'a geldi. Ortaöğrenimini Beşiktaş Kız Lisesi'nde tamamladı.

İstanbul Telefon Başmüdürlüğü'nde kısa bir süre çalışan Latife Tekin'in ilk kitabı "Sevgili Arsız Ölüm" 1983'te yayınlandı. Anadolu'daki köy yaşamı ve insanlarını masalımsı bir atmosferde ve "Yüzyıllık Yalnızlık" (Gabriel Garcia Marquez) tadında anlattığı bu ilk romanıyla büyük ün kazandı.

Büyülü gerçekçilik akımına da yakıştırılan bu romanının ardından peş peşe diğer romanları geldi. Eserleri İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Farsça ve Hollandacaya çevrildi. Değişik üslubu ve yaklaşımıyla kuşağındaki edebiyatçıların önde gelen isimlerinden biri oldu.

Latife Tekin Bodrum Gümüşlük'te bir Ebediyat Evi projesi başlatmıştır. Garanti Bankası tarafından desteklenen proje, mimar Hüsmen Ersöz'ün 1998 yılında hazırladığı mimari proje ile inşaata başlamıştır (1999). Ressam Hale Arpacıoğlu'nun, Koç Grubu şirketlerinden aldığı destekle, aynı mimari projenin bir parçası olarak Sanat Evi'nin yapımına başlanmıştır. Latife Tekin, Bodrum Gümüşlük'te, herkesin yazabileceği, tartışabileceği, sanatçıların büyük şehrin dağdağasından uzak eser üretebileceği bir mekanın tamamlanması için çalışmaktadır. 2009'da Rüyalar ve Uyanışlar" kitabı yayımlandı.

Latife Tekin, 28 Aralık 2011 akşamı Sabit Fikir ve İstanbul Modern işbirliğiyle düzenlenen Sözünü Sakınmadan etkinliğinde usta eleştirmenler Ömer Türkeş ve Semih Gümüş'ün konuğu olmuştur.

Latife Tekin Eserleri

Latife Tekin Romanları


1983 Sevgili Arsız Ölüm
1984 Berci Kristin Çöp Masalları
1986 Gece Dersleri
1989 Buzdan Kılıçlar
1995 Aşk İşaretleri
2001 Ormanda Ölüm Yokmuş
2004 Unutma Bahçesi
2006 Muinar
2009 Rüyalar ve Uyanışlar

Senaryoları

1984 Bir Yudum Sevgi

Anı

1977 Gümüşlük Akademisi
Latife Tekin Kimdir? Biyografi Latife Tekin Kimdir? Biyografi Biyografistan Latife Tekin Biyografi, Latife Tekin Hayatı, Latife Tekin Kitapları ve hakkında bilgi... Latife Tekin , 1957 yılında Kayseri'nin Bünyan ilçesine bağlı Karacahevenk köyünde doğdu. 1966'da 9 yaşındayken ailesiyle birlikte... 4.5 5

Hiç yorum yok: