Biyografi Ara

Mustafa Miyasoğlu Kimdir? Biyografi

 

Mustafa Miyasoğlu
Mustafa Miyasoğlu, 1946 yılında Kayseri'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini bu şehirde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nden mezun oldu.

Liselerde 10 yıl öğretmenlik, üniversitede de 12 yıl okutmanlık yapan Mustafa Miyasoğlu, 1988-1992 yılları arasında Pakistan'ın İslamabad şehrindeki yabancı diller enstitüsünde yardımcı profesör ünvanıyla görevlendirildi.

Şiirin yanında deneme, hikaye, tiyatro ve roman türlerinde eser veren Miyasoğlu, pek çok dergi ve gazetede kültür sanat yazıları yayınladı, şiir ve romanlarıyla ödüller kazandı.

Milli Kültür Vakfı özel armağanını kazanan "Hicret Destanı" adlı şiiri Dr. Muhammed Harb tarafından Arapça'ya çevrilen Miyasoğlu'nun başka şiir ve hikayelerinin İngilizce, Arapça ve Urduca çevirileri yurtdışında yayınlandı.

Samsun, Ankara ve Kahire üniversitelerinde eserleri üzerine tezler hazırlanan Mustafa Miyasoğlu'nun şiir ve yazıları Filiz, Hisar, Türk Edebiyatı, Edebiyat, Mavera, Milli Gençlik, Yeni Sanat, Sedir dergilerinde yayınladı.

Mustafa Miyasoğlu, beyninde oluşan beyin tümörü nedeniye 1 Ağustos 2013 tarihinde vefat etti.

Suffe Yayınlarını kurarak Suffe Kültür Yıllığı'nı yayınlamaya başlayan Miyasoğlu'nun bazı eserleri;

Şiirleri

Rüya Çağrısı
Devran
Hicret Destanı
Şiirler ve Bir Gülü Andıkça

Romanları

Kaybolmuş Günler
Dönemeç
Güzel Ölüm
Bir Aşk Serüveni

Hikayeleri

Geçmiş Zaman Aynası

Biyografileri

Necip Fazıl Kısakürek
Asaf Halet Çelebi
Ziya Osman Saba
Haldun Taner
Mustafa Miyasoğlu Kimdir? Biyografi Mustafa Miyasoğlu Kimdir? Biyografi Biyografistan Mustafa Miyasoğlu Biyografi, Mustafa Miyasoğlu Hayatı, Mustafa Miyasoğlu Kitapları Mustafa Miyasoğlu , 1946 yılında Kayseri'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini bu şehirde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiya... 4.5 5

Hiç yorum yok: