Biyografi Ara

Tayfur Sökmen Kimdir? Biyografi

 

Tayfur Sökmen
Tayfur Sökmen, 1891, Adana'da doğdu. Milletler Cemiyeti'nin 19 Mayıs 1937 tarihinde Hatay için kabul ettiği anayasadan sonra kurulan Hatay Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanıdır.

Rüştiyeyi bitirmiş, ayrıca hususi eğitim almıştır. 2. Kolordu emrinde Kuva-yi Milliye komutanlığı, Hatay Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti temsilciliği, İskenderun ve havalisi Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kuruculuğu ve başkanlığı, Antakya-İskenderun muaveneti İçtimaiye cemiyeti başkanlığı, Hatay Erkimlik Cemiyeti Reisliği yapmıştır.

Tayfur Sökmen, Hatay Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanlığı yapmış, bu görevi, Hatay 29 Haziran 1939'da Millet Meclisi'nin kararıyla Türkiye Cumhuriyeti'ne katılma kararı alıncaya kadar sürdürmüştür. TBMM 5., 6., 7., 8. dönem Antalya ve 9. dönem Hatay milletvekilliği ile Cumhuriyet Senatosu Cumhurbaşkanınca Seçilen Üyeliği (7 Haziran 1968 - 2 Haziran 1974) yapmıştır.

17, 18. Dönem Hatay, 19. Dönem İstanbul milletvekilliği ile TBMM Başkanvekilliği görevinde bulunan Murat Sökmenoğlu oğludur. Ayrıca İstanbul'un Kartal ilçesinde devlete tahsis ettiği bir arsası ve bu arsa üzerinde 2 tane okul bulunmaktadır.

Tayfur Sökmen, 3 Mart 1980 tarihinde vefat etti.
Tayfur Sökmen Kimdir? Biyografi Tayfur Sökmen Kimdir? Biyografi Biyografistan Tayfur Sökmen Hayatı, Tayfur Sökmen Biyografi, Tayfur Sökmen hakkında bilgi... Tayfur Sökmen , 1891, Adana'da doğdu. Milletler Cemiyeti'nin 19 Mayıs 1937 tarihinde Hatay için kabul ettiği anayasadan sonra kuru... 4.5 5

Hiç yorum yok: