Biyografi Ara

Kadir Topbaş Kimdir? Biyografi

 

Kadir Topbaş
Kadir Topbaş, 8 Ocak 1945 yılında Artvin'in Yusufeli ilçesinde doğdu. Üç aylıkken İstanbul'a geldi. Liseye, Işık Lisesi'nde başlayıp, İstanbul İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı. 1972 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden, 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu.

Doktora tezini İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü'nde ''Hidiv Kasrı ve Boğaziçi Sivil Mimarisindeki Yeri'' başlığıyla tamamladı.

Kadir Topbaş, uzun yıllar serbest mimar olarak çalıştı. 1994-1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını yaptı. Danışmanlığı süresince, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olan saray, kasır ve tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarına katkıları oldu. Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma ve Anıtlar Kurulu başkan yardımcılığı görevini yürüttü. Bir süre aile şirketlerinin yönetiminde bulundu.

Topbaş 1999 yılında Beyoğlu Belediye Başkanlığı'na seçildi. Bu görevi süresince İstanbul'a model olabilecek "Güzel Beyoğlu" projesini hayata geçirdi. Mimari projesini kendisinin çizdiği "Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Rehabilitasyon" çalışmaları kapsamında Kasımpaşa’da Kapalı Spor Salonu Kompleksi, Eğitim ve Sosyal Tesislerini hizmete sundu. 28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti'den aday oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi. Topbaş halen bu görevi sürdürmektedir.

Kadir Topbaş'ın Bilgi Üniversitesi ile beraber çıkardığı ''Beyoğlu: Kültürleri Buluşturan Kent'', TAÇ Vakfı ile birlikte hazırladığı ''Geçmişten Günümüze Beyoğlu I-II'' ve ''Anılarda Beyoğlu'' isimli eserleri bulunmaktadır.

Kadir Topbaş 2007'den bu yana dünya kentlerinin Birleşmiş Milletleri sayılan Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı'nın eş başkanıdır. Topbaş aynı zamanda İstanbul Kalkınma Ajansı başkan yardımcılığını, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu ve İstanbul Modern Yönetim Kurulu üyeliğini, Tarih ve Çevre Vakfı (TAÇ Vakfı) mütevelli heyeti ve yönetim kurulu üyeliğini yürütmektedir.

2010 yılında üç yıllığına, Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) dönem başkanlığına seçilmiştir. Başkanlık için bir sonraki seçimler, UCLG'nin 2013 yılında Fas'ın Rabat kentinde yapılan ve 130'a yakın ülkeden üç binden fazla delegenin katıldığı olağan kongresinde yapıldı. Tek adayla gidilen seçimde, Topbaş 2016'ya kadar görev yapmak üzere yeniden başkan seçildi. Topbaş ayrıca 2011'de Birleşmiş Milletler Yerel Yönetimler Danışma Komitesi (UNACLA) Başkanlığına seçilmişti.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde %47.9 oy oranı ile İstabul Büyükşehir Belediye Başkalığı'nı korudu. Seçimlerde, en yakın takipçisi CHP adayı Mustafa Sarıgül, %40.1 oy oranı aldı.

Özleyiş Topbaş ile evli olan Kadir Topbaş, üç çocuk babasıdır.
Kadir Topbaş Kimdir? Biyografi Kadir Topbaş Kimdir? Biyografi Biyografistan Kadir Topbaş Hayatı, Kadir Topbaş Biyografi, Kadir Topbaş Nereli ve Kaç Yaşında, Kadir Topbaş hakkında bilgi... Kadir Topbaş , 8 Ocak 1945 yılında Artvin'in Yusufeli ilçesinde doğdu. Üç aylıkken İstanbul'a geldi. Liseye, Işık Lisesi'nde b... 4.5 5

Hiç yorum yok: