Biyografi Ara

Johannes Kepler Kimdir? Biyografi

 

Johannes Kepler
Johannes Kepler, 27 Aralık 1571 yılında Almanya'nın güneyinde bulunan Weil'da doğdu. Tübingen Üniversitesi'ne girdi ve öğrenim gördü. 1591'de yüksek lisans derecesi aldı.

Graz'da matematik profesörlüğü yaptı. 1596 yılında yazdığı ''Mysterium cosmographicum (Evrenin Gizleri)'' adlı yapıtında açıkladığı gezegen sistemiyle ünlü astronomlar arasına katıldı.

Kopernik ve Galileo ile birlikte Rönesans’ın en büyük gök bilimcileri arasında yer alan Kepler, döneminin toplumsal sorunlarıyla boğuştu, kilisenin doktrinlerine ve yerleşik bilimsel inançlara karşı çıkarak "anıtsal" keşifler yaptı.

Kepler, çocuklukta geçirdiği ve görme konusunda sıkıntılar yaşamasına neden olan hastalık sonucunda gözle ilgili çalışmalara da yöneldi ve göz yapısının incelenmesi konusuna önem kazandıran çalışmalara, göz sağlığıyla ilgili optik araştırmalara ön ayak oldu. Göz bebeğinden geçen ışınların nasıl kırıldıklarını ilk açıklayan kişi olan Kepler, görme sorunu yaşayan kişilerin, görüntünün, retinanın önüne ya da arkasına düşmesi şeklinde optik bir bozukluğa sahip olduğunu da öne süren ilk bilim adamıdır. Teleskobu da yakından inceleyerek, merceklerde görüntünün nasıl büyütüldüğünü daha net biçimde anlatmış ve kendisinden sonra üretilen teleskopların daha da geliştirilebilmesine olanak vermiştir.

Danimarkalı astronom Tycho Brahe'nin çağrısıyla Prag'a yerleşen Kepler, Tycho'nun ölümü üzerine İmparator II. Rudolf tarafından onun yerine atandı. Tycho Brahe'nin derlediği değerli astronomik gözlemlerden yararlandı. Mars'ın yörüngesini incelerken kendi adıyla anılan yasaların ilk ikisini buldu. II. Rudolf'un yerine geçen kardeşi, Kepler'i Yukarı Avusturya devletleri matematikçisi olarak atadı. Linz'de kaldığı 14 yıl içinde iki kitap yazan Kepler, burada üçüncü yasasını keşfetti.

1. yasası: Bütün gezegenler, odaklarından birinde Güneş'in bulunduğu elips biçimli yörüngeler üzerinde hareket eder.

2. yasası: Bir gezegeni Güneş'e bağlayan doğru parçası eşit zaman aralıklarında eşit alanlar tarar.

3. yasası: Gezegenlerin dolanım sürelerinin karesi ile Güneş'e olan uzaklıklarının küpünün oranı tüm gezegenler için aynıdır.

Johannes Kepler, 15 Kasım 1630 tarihinde Almanya'nın Regensburg kentinde öldü.
Johannes Kepler Kimdir? Biyografi Johannes Kepler Kimdir? Biyografi Biyografistan Johannes Kepler Hayatı, Johannes Kepler Biyografi, Johannes Kepler Hakkında bilgi... Johannes Kepler , 27 Aralık 1571 yılında Almanya'nın güneyinde bulunan Weil'da doğdu. Tübingen Üniversitesi'ne girdi ve öğreni... 4.5 5

Hiç yorum yok: