Biyografi Ara

Hermann Minkowski Kimdir? Biyografi

 

Minkowski
Hermann Minkowski, 1864 yılında Litvanya'da doğdu. 1896-1902 yılları arasında Zürih Federal Politeknik Okulunda ve ölünceye kadar da Göttingen Üniversitesinde profesörlük yaptı. 1882 yılında, tam katsayılı ikinci dereceden şekiller kuramının temelleri üstüne inceleme yazısıyla Fen Akademisinin büyük matematik ödülünü aldı.

Euclid (Öklid) olmayan geometriyle karıştırılmaması gereken bir sayılar geometrisi kurarak sayılar kuramına bazı geometrik kavramlar getirdi. Sonunda özel bir metrikle donatılmış dört boyutlu özel bir uzaya başvurarak, Einstein'in kısıtlı bağlılık kuramının, bugün klasik sayılan geometrik bir yorumunu verdi. Buna Minkowski uzay zamanı denir. Sayılar geometrisi, 1896 yılında basıldı. 1907 yılında "Diophantus Yaklaşımları" adlı eseri yayınladı. "Çalışmalar" adlı yapıtı da 1911 yılında çıktı. Analizin birçok dalında Minkowski eşitsizliği kullanılır.

Hermann Minkowski, 1909 yılında Göttingen'de öldü.
Hermann Minkowski Kimdir? Biyografi Hermann Minkowski Kimdir? Biyografi Biyografistan Hermann Minkowski Hayatı, Hermann Minkowski Biyografi, Hermann Minkowski Hakkında bilgi... Hermann Minkowski , 1864 yılında Litvanya'da doğdu. 1896-1902 yılları arasında Zürih Federal Politeknik Okulunda ve ölünceye kadar da ... 4.5 5

Hiç yorum yok: