Biyografi Ara

Aliye Rona Kimdir? Biyografisi

 

Aliye Rona
Aliye Dilligil Rona, 1921 yılında Suriye'nin Dera kentinde doğdu. Birçok filmde rol alan Aliye Rona, özellikle Anadolu kadınlarını başarıyla canlandırmıştır. Beyoğlu Akşam Kız Sanat Okulu'nda okudu. 1930'ların sonlarında Kadıköy Halkevi'nde amatör olarak tiyatro oyunculuğuna başladı. Ulvi Uraz, Avni Dilligil ve Arena tiyatrolarında sahneye çıktı. İzmir Şehir Tiyatrosu'nda birlikte çalıştığı Zihni Rona ile evlendi.

Aliye Rona, 1947'de Kerim'in Çilesi filmiyle sinemaya başladı ve uzun yıllar karakter rollerinin aranan oyuncusu oldu. Sanat hayatı boyunca 200'den fazla filmde rol aldı. Sanatçı aynı zamanda usta tiyatrocu Avni Dilligil'in kızkardeşidir.

Aliye Rona, ömrünün son günlerinde Pendik'te bulunan bir huzur evinde kalıyordu. Yine bu huzur evinde yaşanan sağlık ve şiddet olayları televizyon olaylarında gündeme gelmiş ve Aliye Rona bu huzur evinde çok kötü bir halde bulunmuştur. Yine bu huzureviyle ilgili haberler sırasında son isteğinin "Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ı oynamak" olduğunu belirtmiştir.

Aliye Rona, 1996 yılında vefat etti. Karacaahmet Mezarlığı'nda aile mezarlığına gömüldü.
Aliye Rona Kimdir? Biyografisi Aliye Rona Kimdir? Biyografisi Biyografistan Aliye Rona Hayatı, Aliye Rona Biyografi, Aliye Rona hakkında bilgi Aliye Dilligil Rona , 1921 yılında Suriye'nin Dera kentinde doğdu. Birçok filmde rol alan Aliye Rona, özellikle Anadolu kadınlarını ba... 4.5 5

Hiç yorum yok: