Biyografi Ara

Rahşan Ecevit Kimdir? Biyografi

 

Rahşan Ecevit
Zekiye Rahşan Ecevit, 1923 yılında Bursa’da doğdu. Babası Namık Zeki Aral, annesi Zahide Aral’dır. Dedesi makinist Halil Efendi, Şebinkarahisar'dan İstanbul'a iş bulmak için gelerek yerleşmişlerdir.

Rahşan Ecevit’in Hilkat ve Asude adında 2 kız, Kudret adında 1 erkek kardeşi vardır. Ankara Lisesi’nde okuyup ve İstanbul Robert Koleji’nden mezun olmuştur.

Rahşan Ecevit, aynı zamanda Demokratik Sol Parti ile Demokratik Sol Halk Partisi'nin kurucusu ve ilk başkanlarıdır. Hayatı boyunca Bülent Ecevit’in mücadelesine ortak olmuştur.

Rahşan Ecevit’in Yazdığı “Pülümür'de Aşk” adlı roman, 2002 yılında tiyatroya uyarlanmıştır. Rahşan Ecevit, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. 1946 yılında Robert Kolej’den sınıf arkadaşı olan Bülent Ecevit ile evlendi.

Kurucusu olduğu Demokratik Sol Parti'den 4 Haziran 2009 tarihinde istifa etmiştir. 17 Ocak 2010 tarihinde kurucusu olduğu DSHP'nin 2. Genel Başkanlığına seçilmiştir. 22 Mayıs 2010 tarihindeki 33. CHP kurultayına bağımsız milletvekili Emrehan Halıcı ile katılarak, tek başına genel başkan adayı olan ve kazanan Kemal Kılıçdaroğlu'na ve CHP'ye desteğini açıklamıştır.
Rahşan Ecevit Kimdir? Biyografi Rahşan Ecevit Kimdir? Biyografi Biyografistan Zekiye Rahşan Ecevit , 1923 yılında Bursa’da doğdu. Babası Namık Zeki Aral, annesi Zahide Aral’dır. Dedesi makinist Halil Efendi, Şebinkar... 4.5 5

Hiç yorum yok: