Biyografi Ara

Cengiz Bozkurt Kimdir? Biyografisi

 

Cengiz Bozkurt
Cengiz Bozkurt, 24 Aralık 1965 yılında Nevşehir'de doğdu. Lise eğitimini, Ankara Atatürk Lisesinde tamamladı. Üniversite lisans eğitimini, 1984 yılında girdiği ODTÜ'de fizik bölümünde okudu ve 1990 yılında tiyatrocu olmaya karar verip bölümü bıraktı. Üniversiteyi bitirir bitirmez İngiltere'ye gitti.

Cengiz Bozkurt, 14 yılık İngiltere serüveninde işportacılık, şoförlük, tezgahtarlık gibi işlerde çalıştı. İyi derecede ingilizce bilmesi nedeni ile, Londra'da ki gurbetçi derneklerinde temsilcilik yaptı.

İkinci lisans eğitimini, İngiltere'de Goldsmiths, University of London'da "Medya ve İletişim" bölümünde yaparak 1996 da mezun oldu. Bu bölümde,Televizyon, Sinema ve İletişim okudu. Okul sonrası, televizyon için belgeseller çekmeye başladı. Kısa Filmler yönetti. Oyunculuğa olan ilgisi ise,Türkiye'deki üniversite yıllarında, bir üniversite tiyatrosu olan, ODTÜ Oyuncuları'nın çalışmalarına katıldığı sıralarda oluştu. Türkiye'de başladığı oyunculuk serüvenine İngitere'de de devam etti ve okuduğu bölümün kapsamı altında tiyatro eğitimi de aldı.

Ayrıca Londra'da birçok oyunculuk atölyesine katıldı. Tiyatro oyunlarında oynadı. Bir yandan Televizyon için belgeseller çekti. Tiyatro yaparken oyunculuğu bırakıp belgeselciliğe ağırlık vermeyi düşünüyordu ki, Londra'da tiyatro yapan bir başka türk tiyatrocu olan Mehmet Ergen ile tanıştı.Mehmet Ergen'in ısrarları üzerine oyunculga devam etmeye karar verdi. Daha sonra, Mehmet Ergen'in öncülüğünde dört arkadaş Arcola Theatre adında bir tiyatro kurdular. İngilere'de Arcola Theatre'ın adını kısa sürede duyurmayı başardılar.

Cengiz Bozkurt artık hayatına bir aktör olarak devam ederken, kısa fimlerde çekiyordu. Çektiği kısa filmler festivllaerde gösteriliyordu. İkibinli yılların başında, Mehmet Ergen Türkiye'de de oyunlar yönetmeye başladı ve 2003 yılında, Kent Oyuncuları için yönettiği Inishmore'lu Yüzbaşı adlı oyun için Cengiz Bozkurt'u İstanbul'a davet etti. Bu oyunla birlikde Cengiz Bozkurt 14 yıldır uzak olduğu ülkesine geri dönmüş oldu.

Arka arkaya birkaç oyunda oynadıkdan sonra Tiyatro dalında verilen oyunculuk ödüllerine aday oldu. Hakında çok iyi eleştiriler çıkmaya başladı. Tiyatro oyunları yönetti. Tiyatro'da yaptığı işlerin başarısından sonra, televizyonda ve sinemada da çalışmalar yapmaya başladı. Kamera önünde yaptığı işlerde de tiyatroda oldugu gibi önemli etkiler elde etti. Oynadığı dizilerdeki roller ile fenomenler oluşturdu.

Bunlardan en akılda kalıcı olan, Leyla ile Mecnun adlı dizideki Erdal Bakkal karakteridir. Birçok uluslararası projede de rol alan Cengiz Bozkurt 2003 yılı itibari ile oyunculuk hayatını İngiltere ve Türkiye arasında, eş zamanlı olarak yürütmektedir.

Filmografisi

Sen Aydınlatırsın Geceyi : Dev - 2013
Uzun Hikaye : Müstahdem - 2012
Öz Hakiki Karakol : İbrahim Güler - 2012
Kod Adı Venüs : Tamer Garip - 2012
Can (film) : Raşit Çelikezer - 2012
Vücut : Mustafa Nuri - 2012
Berlin Kaplanı : Hakan Algül - 2012
Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi : Onur Ünlü - 2011
Kaybedenler Kulübü : Tolga Örnek - 2011
Leyla ile Mecnun - Onur Ünlü - 2011 - Erdal Bakkal
Kavşak : Selim Demirdelen - 2010 - Vedat
Ay Lav Yu : Sermiyan Midyat - 2010 - Saido
Pazar - Bir Ticaret Masalı : 2008 - Hasan
Gitmek: My Marlon And Brando : Hüseyin Karabey - 2008 - Azad
For a Moment, Freedom : 2008 - Otel Şefi
Hüküm : 2008
Devrim Arabaları : Tolga Örnek - 2008 Ender
Sevgili Dünürüm : 2007 Osman
Taş Yastık : 2007
Yumurta : Semih Kaplanoğlu - 2007
Parmaklıklar Ardında : Hakan Gürtop - Gardiyan Ekrem - 2006
Karagümrük Yanıyor : 2006 - Sıtkı
Ezo Gelin : 2006 - Duran
Seni Çok Özledim : 2005 Serhan Ertunç
Körfez Ateşi : 2005
Kırık Kanatlar : 2005 Şeref
Kurşun Yarası : 2005

Tiyatro

Bulanık (oyun) : Simon Stephens - ikincikat - 2011
Anna Karenina (oyun) : Tolstoy / Helen Edmundson - Kent Oyuncuları - 2007
Küller Küllere - Birde Yolluk : Harold Pinter - Aksanat "Yeni Kuşak Tiyatro" - 2005
Aşk Delisi : Sam Shepard - Aksanat "Yeni Kuşak Tiyatro" - 2004
Inishmore'lu Yüzbaşı : Martin McDonagh - Kent Oyuncuları - 2003

Yönettiği Oyunlar

Kumarbazın Seçimi : Patrick Marber - Kent Oyuncuları - 2006Cengiz Bozkurt Ödülleri

47. Altın Portakal Film Festivali "En iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü" Kavşak - 2010
Cengiz Bozkurt Kimdir? Biyografisi Cengiz Bozkurt Kimdir? Biyografisi Biyografistan Cengiz Bozkurt , 24 Aralık 1965 yılında Nevşehir'de doğdu. Lise eğitimini, Ankara Atatürk Lisesinde tamamladı. Üniversite lisans eğiti... 4.5 5

Hiç yorum yok: