Biyografi Ara

Oğuz Atay Kimdir? Biyografi

 

Oğuz Atay
Oğuz Atay, 1934 yılında İnebolu'da doğdu. Babası, 6. ve 7. dönem Sinop, 8. dönem Kastamonu Milletvekilliği yapan Cemil Atay'dır. 1951'de bugünkü adı Ankara Koleji olan Ankara Maarif Koleji'ni, 1957'de de İTÜ İnşaat Fakültesi'ni bitirdi.

3 yıl sonra İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (Yıldız Teknik Üniversitesi) İnşaat Bölümü'nde öğretim üyesi oldu. 1975'te doçent olan Oğuz Atay, Topografya adlı bir de mesleki kitap yazdı. Çeşitli dergi ve gazetelerde makale ve söyleşileri yayınlandı.

1972 yılında ''Tutunamayanlar'' romanının yayınlanmasından sonra, önemli bir tartışmanın odak noktası olan Oğuz Atay, bu romanıyla 1970 TRT Roman Ödülü'nü aldı. Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan ''Tutunamayanlar'', eleştirmen Berna Moran tarafından, "hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı" olarak nitelendirilmiştir. Moran'a göre Tutunamayanlar'daki edebi yetkinlik, Türk romanını çağdaş roman anlayışıyla aynı hizaya getirmiş ve ona çok şey kazandırmıştır.

Oğuz Atay'ın büyük etki yaratan eseri Tutunamayanlar'ı 1973'te yayınladığı Tehlikeli Oyunlar adlı ikinci romanı izlemiştir. Hikayelerini ''Korkuyu Beklerken'' başlığı altında toplayan Oğuz Atay, 1911-1967 yılları arasında yaşamış Prof. Mustafa İnan'ın hayatı konu eden Bir Bilim Adamının Romanı'nı 1975 yılında yayımlamıştır. 1973 yılında yayımlanan Oyunlarla Yaşayanlar adlı oyunu Devlet Tiyatrosu'nda sahnelenmiştir. Atay, beyninde çıkan bir tümör nedeniyle büyük projesi "Türkiye'nin Ruhu"nu yazamadan 13 Aralık 1977 tarihinde, İstanbul'da hayatını kaybetmiştir. Edirnekapı Sakızağacı Mezarlığı'na defnedildi.

Öldükten sonra 1987'de Günlük, 1998'de ise Eylembilim adlı kitapları yayımlanmıştır. Sağlığında hiçbir kitabı ikinci baskı bile yapamayan Atay'ın kitapları ölümünden sonra büyük ilgi gördü ve defalarca basıldı. Yıldız Ecevit'in hazırladığı Oğuz Atay'ın biyografisi Ben Buradayım... 2005 yılında yayınlandı. Türk edebiyatında yazdığı Tutunamayanlar ile post-modern tarzda eser veren ilk yazar Oğuz Atay'dır.

Oğuz Atay, özellikle Tutunamayanlar romanında, modern şehir yaşamı içinde bireyin yaşadığı yalnızlığı, toplumdan kopuşları ve toplumsal ahlaka,kalıplaşmış düşüncelere yabancılaşan, tutunamayan bireylerin iç dünyasını anlatır. Yapıtları eleştiri, mizah ve ironi barındırır.

2007 yılından bu yana Kastamonu Valiliği,  Oğuz Atay Edebiyat ödülleri vermektedir.

Oğuz Atay Eserleri - Kitapları

1972 Tutunamayanlar
1973 Tehlikeli Oyunlar
1975 Bir Bilim Adamının Romanı
1975 Korkuyu Beklerken
1975 Oyunlarla Yaşayanlar
1987 Günlük
1998 Eylembilim
Oğuz Atay Kimdir? Biyografi Oğuz Atay Kimdir? Biyografi Biyografistan Oğuz Atay Hayatı,Oğuz Atay Biyografi, Oğuz Atay Eserleri ve hakkında bilgi... Oğuz Atay , 1934 yılında İnebolu'da doğdu. Babası, 6. ve 7. dönem Sinop, 8. dönem Kastamonu Milletvekilliği yapan Cemil Atay'dır. ... 4.5 5

Hiç yorum yok: