Biyografi Ara

Ahmet Hamdi Tanpınar Kimdir? Biyografi

 

Ahmet Hamdi Tanpınar
Ahmet Hamdi Tanpınar, 23 Haziran 1901'de İstanbul'da doğdu. 1923 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi. Liselerde ve yüksek okullarda çeşitli dersler okuttu. 1939 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Yeni Türk Edebiyatı profesörlüğüne atandı. 1942-1946 yılları arasında Maraş Milletvekili olarak görev yaptı. Bir süre Milli Eğitim müfettişliği yaptı. Sonra 1949 yılında Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ndeki görevine döndü.

Ahmet Hamdi Tanpınar, Gençlik yıllarında Yahya Kemal ve Ahmet Haşim'in talebesi ve dostu olmuş, Batı edebiyatından Paul Valéry ile Marcel Proust'u kendisine üstad olarak seçmiştir. Bu yazarlar edebiyatta güzellik ve mükemmeliyete önplanda yer verirler. Onlara göre edebiyat, tıpkı resim ve musiki gibi "güzel sanat"tır. Onlardan farkı, boya ve ses yerine, insanı ve hayatı anlatmada bu iki vasıtadan çok daha zengin olan dili kullanmasıdır.

Ahmet Hamdi Tanpınar, şiiri hayatının en büyük ihtirası haline getirmiş, fakat asıl kabiliyetini şiir estetiğine göre yazdığı mensur eserlerde göstermiştir. İlk şiiri 1920 yılında yayımlanan Ahmet Hamdi Tanpınar, geniş okuyucu kitlesi onu umumiyetle lise kitaplarına ve antolojilere giren "Bursa'da Zaman" şiiri ile tanır. Altmış kadar şiirinden ancak otuz yedisi ile, tek şiir kitabını ölümüne yakın çıkardı: Şiirler (1961; Bütün Şiirleri adıyla genişletilmiş olarak 1976). Şiirlerinde bir imaj ve müzik kaygısı taşıdığı, hikaye ve romanlarında da, başta zaman teması olmak üzere, psikolojik anları, bilinçaltını aradığı, yansıttığı görülür. Çeşitli baskıları olan eserleri Dergah Yayınları'nda toplanmaktadır. Enis Batur 1992 yılında Ahmet Hamdi Tanpınar'dan “Seçmeler” adlı bir kitap hazırladı.

Yazar ile ilgili yayınlanmış en son eser 2007 yılının sonunda çıkan "Günlüklerin Işığında Tanpınar'la Başbaşa"dır. Eser Ahmet Hamdi Tanpınar ın 1953 yılında yazmaya başladığı ve 1962 yılında vefatına kadar tuttuğu notlardan oluşmaktadır. Hayatı boyunca sağlığından şikayetçi olan Tanpınar, 23 Ocak 1962 günü geçirdiği kalp krizi ile Haseki Hastanesi'ne kaldırıldı. Ertesi sabah, ikinci bir krizle hayata veda etti. Namazı Süleymaniye Camii'nde kılınan Ahmet Hamdi Tanpınar'ın cenazesi Rumeli Hisarı Kabristanı'nda, hocası ve dostu Yahya Kemal Beyatlı'nın yanı başına defnedildi. Mezar taşı üzerinde çok bilinen "Ne İçindeyim Zamanın" şiirinin ilk iki mısrası yazılmıştır:

"Ne içindeyim zamanın / Ne de büsbütün dışında".

Ahmet Hamdi Tanpınar Eserleri (Bazıları)

Ahmet Hamdi Tanpınar Romanları

1949 Huzur
1962 Saatleri Ayarlama Enstitüsü
1973 Sahnenin Dışındakiler
1975 Mahur Beste
1986 Aydaki Kadın
1950 Ayna

Hikaye

1943 Abdullah Efendinin Rüyaları
1955 Yaz Yağmuru

Şiir

1961 Şiirler

Deneme

1946 Beş Şehir
1962 Yahya Kemal
1969 Edebiyat Üzerine Makaleler (ölümünden sonra)
1970 Yaşadığım Gibi (ölümünden sonra)
Ahmet Hamdi Tanpınar Kimdir? Biyografi Ahmet Hamdi Tanpınar Kimdir? Biyografi Biyografistan Ahmet Hamdi Tanpınar Hayatı,Ahmet Hamdi Tanpınar Biyografi, Ahmet Hamdi Tanpınar Eserleri ve hakkında bilgi Ahmet Hamdi Tanpınar , 23 Haziran 1901'de İstanbul'da doğdu. 1923 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi. Lis... 4.5 5

Hiç yorum yok: