Biyografi Ara

Edip Cansever Kimdir? Biyografi

 

Edip Cansever
Edip Cansever, 8 Ağustos 1928’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. Kapalıçarşı’da turistik eşya ve halı ticareti yapmaya başladı.

İlk şiiri 1944 yılında İstanbul dergisinde yayınlanan Edip Cansever; Yücel, Fikirler, Edebiyat Dünyası, Kaynak dergilerinde çıkan ilk gençlik şiirlerini "İkindi Üstü" kitabında topladı. Bu şiirlerde varlıklı, her şeye yaşama sevinciyle bakan bir gencin avarelikleri, duyguları ön plandaydı. 1951'de "Nokta" dergisini çıkardı. Bu dergi genç şairlerle ve yazarlarla tanışmasını sağladı.

İlk kitabından 7 yıl sonra yayınladığı "Dirlik Düzenlik" bu dönemin ürünüdür. Bu kitaptaki şiirlerde düşünceyi dil içinde eritmeye yönelen, özlü bir söyleyiş ve çarpıcı biçim arayan, toplumsal eleştiri için mizah aracını kullanan bir tutum görüldü. 1957'de yayınlanan "Yerçekimli Karanfil" ile kendisine özgü bir şiir evreni kurdu. İkinci Yeni akımının özgün örneklerini verdi. Yenilik, Pazar Postası, Yeni Dergi gibi dönemin sanat yayınlarında şiirsel canlılığı besleyen şairlerden biri oldu. Şiirinde zamanla sevinç yerini bunalıma, toplumsal dengesizlikleri eleştirme kaygısı yerini yıkıcı bir umutsuzluğa bıraktı. "Dize işlevini yitirdi" gerekçesiyle yeni arayışlara yöneldi. Şiirde tiyatrodan esinlenen diyaloglar kullandı. "Nerde Antigone", "Tragedyalar", "Çağrılmayan Yakup" bu dönemin ürünleri. Yine de İkinci Yeni içindeki bazı şairler gibi anlamsızlığı savunmadı. Kapalı, anlaşılması güç, yine de anlamdan ayrılmayan bir şiire yöneldi. Çok farklı imgeler kullanırken bile düşünce öğesini gözardı etmedi. Eserlerine tutarlı bir bütünlük kazandırdı. Şiirinde düz yazı olanaklarını kullanmaktan da çekinmedi. Yalnız şiirleriyle değil tepkileri ve yaşama biçimiyle de kendisinden söz ettirdi. Sürekli yazan, yayınlayan bir şair olarak ilgileri hep üstünde tuttu.

Edip Cansever, Bodrum'da tatildeyken beyin kanaması geçirdi, tedavi için getirildiği İstanbul'da 28 Mayıs 1986 tarihinde vefat etti.

Edip Cansever Ödülleri

1958 Yeditepe Şiir Armağanı - Yerçekimli Karanfil
1977 Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü - Ben Ruhi Bey Nasılım
1982 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü - Yeniden

Edip Cansever Eserleri - Kitapları

Şiir Kitapları


1947 İkindi Üstü
1954 Dirlik Düzenlik
1957 Yerçekimli Karanfil
1958 Umutsuzlar Parkı
1959 Petrol
1961 Nerde Antigone
1964 Tragedyalar
1966 Çağrılmayan Yakup
1970 Kirli Ağustos
1974 Sonrası Kalır
1976 Ben Ruhi Bey Nasılım
1977 Sevda ile Sevgi
1980 Şairin Seyir Defteri
1981 Yeniden
1982 Bezik Oynayan Kadınlar
1984 İlkyaz Şikayetçileri
1985 Oteller Kenti

Hikaye ve Romanları
1987 Gül Dönüyor Avucumda (Ölümünden sonra)
2009 Şiiri Şiirle Ölçmek: Şiir Üzerine Yazılar, Söyleşiler, Soruşturmalar. Hazırlayan: Devrim Dirlikyapan. Yapı Kredi Yayınları, 2009.
Edip Cansever Kimdir? Biyografi Edip Cansever Kimdir? Biyografi Biyografistan Edip Cansever Hayatı, Edip Cansever Biyografi, Edip Cansever Eserleri ve hakkında bilgi Edip Cansever , 8 Ağustos 1928’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. Kapalıçarşı’da turistik eşya ve halı ticareti yapma... 4.5 5

Hiç yorum yok: