Biyografi Ara

Yusuf Hayaloğlu Kimdir? Biyografi

 

Yusuf Hayaloğlu
Yusuf Hayaloğlu, 1953 yılında Tunceli'de doğdu. Parasız yatılı sınavında Türkiye ikincisi oldu ve Haydarpaşa Lisesi'nde yatılı okudu. Bir kısmı Elâzığ’da geçen lise eğitiminden sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde resim eğitimine başladı. Bir yandan da Cağaloğlu matbaalarına grafik işleri ve bijuteri atölyelerine takı-aksesuar modelleri yapıyordu. 1972 yılında, üniversite eğitimine ara vererek evlendi. Askerliğini Bornova, Burdur ve Konya 2. Ordu Karargahı'nda ressam olarak yaptıktan sonra Elazığ’da ulusal bir gazetede muhabirlik yaptı.

Daha sonra İstanbul’a geri dönen Yusuf Hayaloğlu, Yılmaz Güney ile tanışıp Güney Filmcilik’te çalışmaya başladı. 3 yıl boyunca burada senaryo, öykü, roman, afiş, poster ve kartpostal hazırlanmasında görev aldı. Güney dergisiyle yolculuğu sürerken gelen 12 Eylül sürecinde o da geçti Nizamiye kapılarından. Çıktığında, Cağaloğlu'nda açtığı atölyesinde, matbaa ve yayınevlerine resim-grafik işleri yapmaya devam etti.

Yusuf Hayaloğlu, kız kardeşi Gülten'in 1986 yılında Ahmet Kaya ile evlenmesi hayatında yeni bir dönüm noktası oldu. Ahmet Kaya'nın, onun yıllardır karaladığı ve bir kenara koyduğu şiirlerle tanışmasıyla, aralarında 13 yıl sürecek bir üretim ortaklığı başladı. Bu süreçte; Yorgun Demokrat, Adı Bahtiyar, Ayrılık Hediyesi, Hani Benim Gençliğim, Başım Belada gibi pek çok esere imza atarak, bir döneme damga vurdular. Yusuf Hayaloğlu ayrıca; Dağlarda Kar Olsaydım, Nankör Kedi, Sen Ağlama Yar gibi şarkılar yapıp Ferhat Tunç, Fatih Kısaparmak, İbrahim Tatlıses ve Müslüm Gürses'e kadar pek çok sanatçı ile çalıştı. 1999 yılında Ahmet Kaya için yazdığı Giderim yılın şarkısı oldu.

Ahmet Kaya'nın Türkiye'den ayrıldığı yıl Ah Ulan Rıza isimli ilk albümünü çıkardı. 2002'de Gözleri İntihar Mavi isimli ilk şiir kitabını yayınladı. Kitabı 48. baskıya ulaşarak bir rekora imza attı. Fakat üst üste gelen ağabeyinin, Ahmet Kaya'nın ve annesinin ölümü ile sıhhatini büyük ölçüde kaybetti. Her şeye rağmen eserlerini yaratmaya devam etti.

İkinci albümü Bir Acayip Adam'ın da ilki gibi satış rekorları kırmasıyla bu kez Flash TV, Radyo Barış, Kral TV ve Su TV'de programlar yapmaya başladı. Bir yandan da yurt içinde ve yurt dışında çeşitli konser ve dinletilerle şiirlerini halka ulaştırdı, ödüller aldı.

Yusuf Hayaloğlu, 3 Mart 2009 tarihinde Akciğer kanseri tedavisi gördüğü Bakırköy Acıbadem Hastanesi'nde sabaha karşı çoklu organ yetmezliğinden hayata gözlerini yumdu. Cenazesi Küçükarmutlu Cemevi'nde ve Yeniköy Merkez Camisi'nde düzenlenen iki törenin ardından Yeniköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Mine Hayaloğlu ile evli olan Yusuf Hayaloğlu, Deniz, Hazan ve Can adında üç çocuk babasıydı. Vefatından sonra ailesi tarafından derlenen Dur... Ağlama Gözlerim adlı şiir kitabı 2010 yılında yayımlandı.

Yusuf Hayaloğlu Kitapları

2002 Gözleri İntihar Mavi
2010 Dur... Ağlama Gözlerim

Yusuf Hayaloğlu Şiirleri

Ah Ulan Rıza

Ah Ulan Rıza
İstanbul Acılar Kraliçesi
Demek Şimdi Gidiyorsun
Ayrılık Hediyesi
Asi Bir Küheylan
Kim Susturabilir
Topal Sevda
Yüreğim Kanıyor
İncinen Gurur

Bir Acayip Adam

Merhaba Nalan
Neylersin
Hangi Ayrılık
Bir İntihar Gibi
İşte Gidiyorum
Hayat Nedir Anne
Biz Üç Kişiydik
Bir Acayip Adam
Beni Düşün, Unutma
Dokunma Yanarsın
Yusuf Hayaloğlu Kimdir? Biyografi Yusuf Hayaloğlu Kimdir? Biyografi Biyografistan Yusuf Hayaloğlu Hayatı, Yusuf Hayaloğlu Biyografi, Yusuf Hayaloğlu Kitapları, Şiirleri ve hakkında bilgi... Yusuf Hayaloğlu , 1953 yılında Tunceli'de doğdu. Parasız yatılı sınavında Türkiye ikincisi oldu ve Haydarpaşa Lisesi'nde yatılı ok... 4.5 5

1 yorum:

Unknown dedi ki...

böyle değerli birini yakından tanımadığım için üzüldüm