Biyografi Ara

Çiğdem Talu Kimdir? Biyografi

 

Çiğdem Talu
Çiğdem Talu, 31 Ekim 1939 yılında İstanbul'da doğdu. Robert Kolej'inden mezun oldu. 1972'de "Ağlıyorum Yine" adlı ilk şarkı sözünü yazdı ve bu şarkı, Nilüfer'in "Kalbim Bir Pusula" adlı ilk plağının arka yüzünde yer aldı. Bu plağın başarısı üzerine, başta Yeliz ve Füsun Önal olmak üzere herkese söz yazmaya başladı.

1975'de ilk defa yapılmakta olan Eurovision Türkiye elemelerine; Füsun Önal (Minik Kuş), Yeliz (hayalimdeki adam) ve Uğur Akdora (Anılar) için yazdığı şarkılarla katıldı. Yine aynı yıl Melih Kibar ile tanıştı ve bir ekip olarak çalışmaya başladılar. İlk olarak Erol Evgin için "İşte Öyle Bir Şey"i yazdılar ve bu şarkının görülmemiş ölçüde ilgi görmesi üzerine Erol Evgin ile sürekli olarak çalışmaya başladılar.

Çiğdem Talu, 1970'li yılların ortalarında, müziğini Timur Selçuk'un yaptığı ve AST tarafından sahnelen "Nereye Payidar" adlı oyunun şarkı sözlerini yazdı ve bu yazdıkları ile herkese 'aydınlık yüz' ünü gösterdi. hem bu dönem, hem de sonra; Çiğdem Talu, Erol Evgin dışında; aralarında Nükhet Duru, Ajda Pekkan ve Zerrin Özer'in de bulunduğu epeyce sanatçıya, tamamı da ses getiren şarkılar yazdı.

Çiğdem Talu, 28 Mayıs 1983 tarihinde yakalandığı göğüs kanserini yenemeyerek hayatını kaybetti. Sanatçı adına daha sonra anmak için birçok ünlü sanatçı tarafından konserler düzenlendi. 2006 yılında Çiğdem Talu bazı şarkıları albüm haline getirilerek satıldı.

Çiğdem Talu, aynı zamanda Ercüment Ekrem Talu'nun torunu, Recaizade Mahmut Ekrem'in torununun kızıdır.
Çiğdem Talu Kimdir? Biyografi Çiğdem Talu Kimdir? Biyografi Biyografistan Çiğdem Talu Hayatı, Çiğdem Talu Biyografi, Çiğdem Talu Nereli ve Kaç Yaşında Çiğdem Talu , 31 Ekim 1939 yılında İstanbul'da doğdu. Robert Kolej'inden mezun oldu. 1972'de "Ağlıyorum Yine" adlı i... 4.5 5

Hiç yorum yok: