Biyografi Ara

Muazzez Tahsin Berkand Kimdir? Biyografi

 

Muazzez Tahsin Berkand (Meryem Muazzez)
Muazzez Tahsin Berkand (Meryem Muazzez), 1900 yılında Selanik'te doğdu. Değişik kaynaklara göre 1894 veya 1900 yılında Selanik'te dünyaya geldi. Babası Avukat Hasan Tahsin Bey idi. Balkan Savaşı'ndan sonra ailesiyle birlikte Selanik'ten İstanbul'a göçen Muazzez Tahsin, özel dersler alarak İngilizce ve Fransızca öğrendi. İstanbul Fevziye Lisesi'nde öğrenimini gördü. Ardından, Kumkapı’da Fransız rahibelerin okulu Saeurs d'Assomption’da okudu.

Darülmuallimat'ta açılan sınavı kazanıp öğretmen olduktan sonra çeşitli okullarda Fransızca ve Türkçe öğretmenliği yaptı. Halide Edip Adıvar'ın daveti üzerine 1917'de Suriye' ye giderek Beyrut Kız Sultarisi'nde iki yıl Türkçe dersleri verdi. İstanbul'a döndükten sonra da birkaç yıl Şişli Terakki Lisesi'nde Fransızca ve Ahlak dersleri verdi. 1925- 1929 arasında Millî Auto şirketinde çeviri ve yazışma işlerinde çalıştı. 1929 yılında çevirmen olarak başladığı Osmanlı Bankası'nın hukuk işleri bürosunda 25 yıl çalıştı.

Muazzez Tahsin Berkand, hiç evlenmedi ve 4 Ekim 1984 yılında İstanbul'da vefat etti.

Pek çok gazete ve dergide yazan Berkand çoğunlukla kadınlar ve gençler tarafından okunan bir yazar olarak romanlarıyla ün kazandı. Altmışa yakın aşk romanı yazdı. Romanlarında sadece platonik aşkı dile getirdi. Yapıtlarından çoğu 4-5 baskı yaptı ve filme alındı. Filme alınan bazı romanları; Kezban (1941), Bülbül Yuvası (1943), Küçük Hanımefendi (1945), Sarmaşık Gülleri (1950).

Muazzez Tahsin Berkand Eserleri

Aşk Fırtınası
Aşk Tılsımı
Aşk ve İntikam
Akla Oynanmaz
Ateşli Kalp
Bahar Çiçeği
Bir Gün Sabah Olacak Mı?
Bir Rüya Gibi
Bulutlar Dağılınca
Bülbül Yuvası
Büyük Yalan
Çamlar Altında
Çiçeksiz Bahçe
Dağların Esrarı
Garip Bir İzdivaç
Gençlik Rüzgarı
Gönül Yolu
İki Kalp Arasında
Işık Yağmuru
Kalbin Sesi
Kırılan Ümitler
Kıvılcım ve Ateş
Kızım ve Aşkım
Küçük Hanımefendi
Lale
Mağrur Kadın
Mualla
Nişan Yüzüğü
O ve Kızı
Saadet Güneşi
Sabah Yıldızı
Sarmaşık Gülleri
Sen ve Ben
Sevgim ve Gururum
Sevmek Korkusu
Sonsuz gece
Uğur Böceği
Uzayan Yollar
Yabancı Adam
Yılların Ardından
Muazzez Tahsin Berkand Kimdir? Biyografi Muazzez Tahsin Berkand Kimdir? Biyografi Biyografistan Muazzez Tahsin Berkand Hayatı, Muazzez Tahsin Berkand Biyografi, Muazzez Tahsin Berkand Eserleri ve hakkında bilgi Muazzez Tahsin Berkand (Meryem Muazzez), 1900 yılında Selanik'te doğdu. Değişik kaynaklara göre 1894 veya 1900 yılında Selanik'te... 4.5 5

Hiç yorum yok: