Biyografi Ara

Tansu Çiller Kimdir? Biyografi

 

Tansu Çiller
Tansu Penbe Çiller, 23 Ekim 1946 yılında İstanbul'da doğdu. 1954 seçimlerinde Bilecik Valiliğinden emekli olan Rumeli Türklerinden, Selanikli Hüseyin Necati Çiller ile Muazzez Çiller'in tek çocukları olan Tansu Çiller, Fındıklı’da, İsmet İnönü İlkokulu’na kaydoldu. Ardından, baba Necati Bey’in Bilecik Valisi olarak atanmasını izleyerek, 1953 yılında, Bilecik Edebali İlkokulu’nun beşinci sınıf öğrencisi oldu.

Demokrat Parti, okulunun adını değiştirmişti. Tansu Çiller, ilkokul diplomasını İsmet İnönü değil Namık Kemal İlkokulu’ndan aldı.

Amerikan Kız Koleji mezunu olan Tansu Çiller, Robert Koleji Ekonomi Bölümü'nü bitirmiştir. yüksek lisansını New Hampshire Universitesi, Doktorasını Connecticut Üniversitesi'nde veren Çiller, doktora sonrası çalışmalarını Yale Üniversitesi'nde devam ettirmiştir. 1978 yılında doçent, 1983 yılındaprofesör olmuştur. Tansu Çiller'in ekonomi üzerine 9 yayını bulunmaktadır.

Tansu Çiller'in Siyasi Kariyeri

Başta Boğaziçi Üniversitesi olmak üzere çeşitli üniversitelerde akademisyenlik yapan Tansu Çiller, 1990 yılı kasım ayında Doğru Yol Partisi'nde politikaya girmiştir. 1991 yılı seçimlerinde İstanbul milletvekili seçilen Çiller, Sosyal demokrat Halkçı Parti ile kurulan, Süleyman Demirel'in başbakanlığında ki koalisyon hükümetinde ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak görev almıştır.

Süleyman Demirel'in Türkiye'nin dokuzuncu cumhurbaşkanı seçilerek başbakanlık görevini bırakmasından sonra DYP genel başkanlığına aday olan Tansu Çiller, 13 Haziran 1993 tarihli DYPolağanüstü genel kurulunda en yüksek oyu alarak genel başkan seçilmiş ve Türkiye'nin ilk kadın başbakanı olmuştur. 25 Haziran 1993'ten 6 Mart 1996 tarihine kadar 50, 51 ve 52'nci Cumhuriyet hükümetlerinde başbakanlık yapmıştır.

Başbakanlığı döneminde PKK'ya karşı verilen düşük yoğunluklu savaş nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin modernleşmesi çalışmalarına katkı vermiş ve PKK'nın ABD yönetimi tarafından terörist örgütler listesine alınmasını sağlamıştır. Ayrıca Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği antlaşmasını imzalayarak Türkiye'nin ileriki yıllarda otomotiv sanayii ürünleri ile ihracatını katlamasını sağlamıştır. 5 Nisan 1994 tarihinde %51 oranla cumhuriyet tarihinin 3. en büyük devalüasyonunu gerçekleştirmiştir.

1996 yılında RP-DYP arasında Necmettin Erbakan'ın başbakanlığında kurulan 54. hükümette Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı. 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan erken genel seçimlerde DYP'nin seçim barajını aşamaması üzerine genel başkanlık görevinden istifa ederek, aktif politikadan çekilmiş ve yerini Mehmet Ağar'a bırakmıştır. 19, 20 ve 21'inci dönem İstanbul milletvekilliği yapmıştır.

Özer Uçuran Çiller ile evli olan 2 çocuk annesi olan Tansu Çiller, İngilizce ve Almanca bilmektedir.
Tansu Çiller Kimdir? Biyografi Tansu Çiller Kimdir? Biyografi Biyografistan Tansu Çiller Hayatı, Tansu Çiller Biyografi, Tansu Çiller Nereli, Kaç Yaşında ve hakkında bilgi Tansu Penbe Çiller , 23 Ekim 1946 yılında İstanbul'da doğdu. 1954 seçimlerinde Bilecik Valiliğinden emekli olan Rumeli Türklerinden, S... 4.5 5

Hiç yorum yok: