Biyografi Ara

Emile Zola Kimdir? Biyografi

 

Emile Zola
Emile Zola, 2 Nisan 1840 yılında Paris'te doğdu. Fransa'da natüralizm akımının öncüsü olan ünlü bir yazardır. Emile Zola'nın edebiyat dışındaki şöhreti ise, Dreyfus Davasında takındığı aydın tavrından kaynaklanmaktadır.

1897 yılında Fransız ordusunda Yahudi olması nedeniyle askeri yargının duyarsızlığına kurban giden yüzbaşı Dreyfus’u hükümetin bütün baskılarına rağmen savunan ve Fransa devlet başkanına hitaben “İtham Ediyorum” makalesini yayınlayan Zola, baskılardan dolayı Fransa'yı terkedip bir süre Londra'da yaşamak zorunda kaldı.

Emile Zola, gösterdiği çabalar sonucunda, Dreyfus Davası'nın yeniden görülüp adaletin yerini bulması sonucu yurduna döndü. Émile Zola, 1902 sonbaharında, kaldığı otelin yatak odasında duman zehirlenmesinden öldü. Nana, Germinal ve Meyhane adlı eserleri en tanınmış romanlarıdır.

Tüm romanlarında,doğal ve gerçekçi bir tarzla, hayatın zorluklarından bahsedilir. Örneğin Nana adlı romanda yokluktan dolayı batağa sürüklenen bir genç kızın dramı,büyük bir gerçekçilik ve dramla anlatılır.

Emile Zola, 29 Eylül 1902 tarihinde

Natüralizm'in öncülerinden olan Emile Zola’nın romanı olan Therese Raquin de natüralizm örneğidir. Romanın baş karakteri olan Therese fizyolojik özellikleriyle ele alınmıştır. Romanda Therese yaşadığı çevrenin bir ürünü olarak görülmektedir. Yaşadığı çevre gibi ezilmiş bir yapıya sahiptir. Therese’in bu yapısı fizyolojik özellikleriyle kitapta şöyle anlatılmaktadır. ''Basık bir alnın altında dar, uzun ve çelik gibi bir burnu vardı.” 

Burada basık bir alın derken çevresinden gelen baskılardan ezilmiş olduğu ve çelik gibi bir burun derken de Therese’in güçlü kişiliği anlatılmaya çalışılmıştır. Romanda Therese çevresinden aldığı baskılar nedeniyle bütün duygularını içine atmıştır. Fakat bir süre sonra içgüdüsel dürtülerine dayanamayarak bütün duygularını açığa vurmuştur. Romanda Therese’in duygularını açığa vurması zorla beraber olduğu Camille'yi aldatıp Laurent’le beraber olmasıyla anlatılmaktadır. O zamana kadar Therese gerçek kişiliğini hep saklamış, karakterini baskı altına almıştır. Laurent'le olan konuşmalarında da bunu ikiyüzlü olduğunu söyleyerek dile getirmiştir. 

Therese'in şehvetli kişiliğini Afrikalı annesinden aldığı söylenmektedir. Bu da natüralizmin soya çekim özelliğine bir örnektir. Fakat Natüralizm’de de olduğu gibi romanda Therese yaptıklarından suçlanmamaktadır; çünkü yaptıkları onun yazgısı olarak görülmektedir.

Emile Zola Eserleri  (Bazıları)

Nana
Therese Raquin
Paris Yıldızı
Germinal
Meyhane
Bir Aşk Hikayesi
Toprak
Apartman
Emek
Yaşama Sevinci
Captain Burle
Gerçek
Emile Zola Kimdir? Biyografi Emile Zola Kimdir? Biyografi Biyografistan Emile Zola Hayatı, Emile Zola Biyografi, Emile Zola Eserleri ve hakkında bilgi Emile Zola , 2 Nisan 1840 yılında Paris'te doğdu. Fransa'da natüralizm akımının öncüsü olan ünlü bir yazardır. Emile Zola'nın ... 4.5 5

Hiç yorum yok: