Biyografi Ara

Zühtü Arslan Kimdir? Biyografisi

 

Zühtü Arslan, 1 Ocak 1964 yılında Yozgat'ın Sorgun ilçesinde doğdu. İlköğretim ve liseyi Sorgun'da tamamlayan Arslan, 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. İngiltere'de İngiltere'de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesinde "İnsan Hakları ve Sivil Özgürlükler" alanında, doktorasını da aynı fakültede Anayasa Hukuku alanında yaptı, 2002'de doçent, 2007'de profesör unvanını aldı.

Zühtü Arslan, 2001 yılında bir süre AİHM'de çalıştı. 2009'da Başkanlığına atandığı Polis Akademisi'nde uzun yıllar lisans ve lisansüstü düzeyde "Anayasa Hukuku", "İnsan Hakları", "Devlet Kuramları" gibi dersler verdi. Ayrıca, 2000-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi'nde "Turkish Public Law" dersini, 2003-2009 yılları arasında da Başkent Üniversitesi'nde "Hukuk ve Siyaset" dersi verdi.

Anayasa Teorisi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde Din Özgürlüğü ve Türk Parlamento Tarihi 1957-1960 (3 Cilt) adlı kitapları bulunan Arslan'ın, "Constitutional Law of Turkey" başlıklı bir ortak kitabı ve "ABD Yüksek Mahkemesi Kararlarında İfade Özgürlüğü' adlı bir derleme eseri bulunuyor.

23 Aralık 2010 tarihinden itibaren Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliği görevini yürüttü.
Anayasa yargısı, insan hakları, özgürlük-güvenlik ilişkisi ve siyasi partiler hukuku gibi alanlarda Türkçe ve İngilizce yayımlanmış makaleleri ve bildirileri bulunan Arslan, Yükseköğretim Genel Kurulu'nca gösterilen üç aday arasından Cumhurbaşkanı tarafından 17 Nisan 2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçildi.

13 Mart 2015 tarihinde yaş haddinden emekli olacak olan Anayasa Mahkemesi başkanı Haşim Kılıç'ın ayrılmasıyla boşalacak başkanlık için seçim yapıldı.

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı için yapılan seçimin ilk turunda, 17 üyenin 11'inin oyunu alan Zühtü Arslan başkanlığa seçildi.

Zühtü Arslan, evli ve 4 çocuk babasıdır.
Zühtü Arslan Kimdir? Biyografisi Zühtü Arslan Kimdir? Biyografisi Biyografistan Zühtü Arslan , 1 Ocak 1964 yılında Yozgat'ın Sorgun ilçesinde doğdu. İlköğretim ve liseyi Sorgun'da tamamlayan Arslan, 1987 yılınd... 4.5 5

Hiç yorum yok: