Biyografi Ara

Bonstetten Kimdir? Biyografi

 

Charles Victor de Bonstetten
Charles Victor de Bonstetten, 3 Eylül 1745 yılında Bern'de doğdu. Bern'in eski ve asil ailelerinden birine mensuptur. Öğrenimine önce burada başlamış daha sonra Yverden, Cenevre ve Lozan'a giderek Voltaire ve Ch. Bonnet'den başka bir takım diğer büyük kişilerle tanışmış ve Layde, Cambridge üniversitelerinde öğrenimini tamamlamıştır. İngiltere, İtalya, Hollanda ve Fransa'ya yaptığı seyahatlerden sonra edebi bir ün kazanmıştır.

Şair Thomas Gray, Madam Necker ve düşeş La Rochefoucauld ile tanışarak devrin edebiyat cereyanlarına ve 18. yüzyılın felsefe sistemlerine karışmıştır. Bütün Seyahatlerinde bilgisinden çok görgüsünü arttırmayı amaç edinmiştir.

Bonstetten İsviçre'ye döndüğünde, Bern Kraliyet Meclisi'ne üye olmuş; sonra da Sarnen valiliğine tayin edilmiştir. Nyon valiliğini yaparken, şair Matthison ve tarihçi Jean de Muller ile tanışmış, ülkesinde başlayan kargaşalardan dolayı İtalya ve Kopenhag'a kaçan Bonstetten, burada 3 yıl kaldı ve ortalık sakinleşince tekrar Cenevre'ye döndü. Ölümüne kadar da burada yaşadı.

Bonstetten, 3 Şubat 1832 tarihinde Cenevre'de öldü.

Bonstetten, Voltaire'in etkisi altında kalmıştır. Her çeşit din kayıtlarından uzak ve olayları gözlemlemekte usta bir zeka sahibi olduğu için, kendi deneylerinden öyle sonuçlar çıkarmıştır ki bunlar, bir sistem olmamakla birlikte, asil, alicenap ve hatta bazı bakımlardan orijinal bir ahlak görüşünü ihtiva ederler.

Bazı eserlerinde, insanlara dair derin bir bilgi, az rastlanan bir gözlem inceliği, yeni görüşleri saf ve cömert duygular vardır. Eserlerinde, onun Ahlakçılığı ve filozofluğu dikkati çeker.
Bonstetten Kimdir? Biyografi Bonstetten Kimdir? Biyografi Biyografistan Bonstetten Hayatı, Bonstetten Biyograf, Bonstetten Hakkında bilgi... Charles Victor de Bonstetten , 3 Eylül 1745 yılında Bern'de doğdu. Bern'in eski ve asil ailelerinden birine mensuptur. Öğrenimine ... 4.5 5

Hiç yorum yok: