Biyografi Ara

Walter Benjamin Kimdir? Biyografi

 

Walter Benjamin
Walter Bendix Schönflies Benjamin, 15 Temmuz 1892 yılında Berlin'de doğdu. Yahudi bir aileden gelen Benjamin, Berlin, Freiburg, Münih ve Bern’de felsefe öğrenimi gördü.

1920’de Berlin’e yerleşerek edebiyat eleştirmenliği ve çevirmenlik yapmaya başladı. 1928’de sunduğu Ursprung des Deutschen Trauerspiels (Alman Tragedyasının Kökeni) adlı doktora tezi Frankfurt Üniversitesi’nde geri çevrilince, zaten pek sıcak bakmadığı akademik kariyerden bütünüyle vazgeçti.

Ernst Bloch, Theodor Adorno ve Bertolt Brecht’in etkisiyle 1930'lu yıllarda giderek Marksizm’e yakınlaşan Benjamin, 1933’te Almanya’yı terk ederek Paris’e yerleşti. Burada edebiyat dergilerine ve New York’ta Adorno ile Horkheimer tarafından yayımlanan Zeitschrift für Sozialforschung’a (Sosyal Araştırmalar Dergisi) eleştiri ve denemeler yazdı. 1939 yılında, Alman mülteciler tarafından yayımlanan bir dergide çıkan yazısı nedeniyle Alman vatandaşlığından çıkarıldı. Almanların Fransa’yı işgal etmesi ve Paris’teki evini Gestapo’nun basması üzerine 1940’ta İspanya'nın Portbou kentine kaçtı; burada polis tarafından Gestapo’ya teslim edileceğini öğrenince 26 Eylül 1940 tarihinde intihar etti.

Son dönemin yaşamış en büyük Marksist ideologlarından bir tanesidir. Her ne kadar Karl Marx'ı kendi okuma listesinin son sırasına bıraksa da, getirmiş olduğu eleştiriler Marksist kuram açısından çok önemlidir.
Walter Benjamin Kimdir? Biyografi Walter Benjamin Kimdir? Biyografi Biyografistan Walter Benjamin Hayatı, Walter Benjamin Biyografi, Walter Benjamin Hakkında bilgi... Walter Bendix Schönflies Benjamin , 15 Temmuz 1892 yılında Berlin'de doğdu. Yahudi bir aileden gelen Benjamin, Berlin, Freiburg, Münih... 4.5 5

Hiç yorum yok: