Biyografi Ara

Augustin Jean Fresnel Kimdir? Biyografi

 

Augustin Fresnel
Augustin Jean Fresnel, 10 Mayıs 1788 yılında Broglie'de doğdu. Çağdaş optik biliminin kurucusudur. Bir mimarın oğlu olan Fresnel, 13 yaşındayken Caen' da ortaokula gitti.

Daha sonra 16,5 yaşında Ecole polytechnique'te öğrenim gördü. 1809' da üyesi olduğu Fransa Ulusal Köprüler ve Yollar Okulu'nda deniz fenerlerinden sorumlu oldu. 1823'te Bilimler Akademisi'ne ve Royal Society' ye üye oldu. 1824'te Royal Academy' ce kendisine Rumford madalyası verildi ve bir sonraki yıl yabancı üye olarak atandı.

Kariyerine Fransa Ulusal Köprüler ve Yollar Okulunda 1809 yılında başladı. 1815'te Elbe Adası dönüşüne Napolyon'un karşı çıktı. İmparatorluk polisince evinde göz hapsine alındı. Paris' te bulunduğu zaman Arago ile tanıştı ve bilimsel kariyerine başladı. Young' dan bağımsız olarak , ışığın enterferansları üzerinde sayısız deneyler yaptı. Böylece dalga boyu kavramını ortaya çıkardı. Fresnel integrallerini hesapladı. Farklı düzlemlerdeki iki polarize ışık demetinin hiçbir enterferans etkisi olmadığını ilk kez ispatladı. Bu deney ile, polarize ışığın dalga hareketinin kendisinde önce zannedildiği gibi gibi boyuna değil, enine yönde olduğunu gösterdi.

Dairesel polarize bir ışığı ilk elde eden kişidir. Işık kırılması ile ilgili Fresnel adıyla blinen formülleri halen kullanılmaktadır. Uygulamalı optik alanında Fresnel, deniz fenerlerinin aydınlatma gücünü arttırmak için kademeli merceği icat etti.

Fresnel, 14 Temmuz 1827 tarihinde tüberküloz nedeniyle öldü.
Augustin Jean Fresnel Kimdir? Biyografi Augustin Jean Fresnel Kimdir? Biyografi Biyografistan Augustin Jean Fresnel Hayatı, Augustin Jean Fresnel Biyografi, Augustin Jean Fresnel Hakkında bilgi... Augustin Jean Fresnel , 10 Mayıs 1788 yılında Broglie'de doğdu. Çağdaş optik biliminin kurucusudur. Bir mimarın oğlu olan Fresnel, 13 ... 4.5 5

Hiç yorum yok: