Biyografi Ara

Kadir Has Kimdir? Biyografi

 

Kadir Has
Kadir Has (Hasoğlu), 20 Eylül 1921 yılında Kayseri'de Nuri-Zekiye Hasoğlu'nun çocukları olarak doğdu. 1942 yılında Boğaziçi Lisesi'nden mezun olduktan sonra, 1942'de Kayseri'nin tanınmış ailesi ve eşrafından olan Mehmet-Şehime Germirli'nin kızı Rezan Hasoğlu ile evlendi.

Babası Nuri Hasoğlu, Adana'da yoktan başlayıp kurduğu birçok fabrika ve ticari kuruluşlarla ülkenin sayılı zenginleri ve Akbank'ın kurucuları arasında yer aldı. Mercedes otobüs ve kamyon fabrikası'nı kurdu ve uzun yıllar yönetim kurulu başkanlığı ve üyeliği görevlerini yürüttü.

Türkiye'deki ilk Coca Cola fabrikasını kurdu. Koç ailesiyle birlikte Bursa'da Karsan adıyla Peugeot minibüs fabrikasının ortakları arasında yer aldı. Fransızların meşhur Michelin Lastikleri'nin Türkiye distribütörlüğünü üstlendi.

Kadir Hasoğlu, Sabancı Ailesi'nden sonra Akbank'ın en büyük kurucu hissesine sahipti. Eğitime ve öğretime verdiği katkılarla, gelecek nesillerin en iyi şart ve ortamlarda yetişmesi için gösterdiği çaba ve gayretlerden dolayı, Çanakkale On sekiz Mart Üniversitesi Senatosunun 16 Nisan 1998 tarihli toplantısında alınan kararla 1 Haziran 1998 tarihinde Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitim Yönetimi-Planlaması ve Ekonomisi alanında Onursal Doktora payesi; ayrıca Marmara Üniversitesi Senatosunun 8 Temmuz 1997 tarihli toplantısında alınan kararla 30 Haziran 1998 tarihinde Atatürk Eğitim Fakültesi'nin Türk eğitimine yaptığı maddi ve manevi katkılardan dolayı Fahri Doktorluk payesi verildi.

Kadir Hasoğlu ve Rezan Hasoğlu, 1991 yılında kurdukları Türk Eğitimine Özgü Kadir Has Vakfı-HASVAK ile başta eğitim ve sağlık olmak üzere, ülke kalkınmasına yönelik önemli hayır işlerine yöneldikleri gibi, vasiyetleri gereği tüm servetlerini adı geçen vakfa bağışladılar.

Kadir Has, 22 Mart 2007 tarihinde kalp rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi'nde vefat etti. 24 Mart 2007 tarihinde, kurucusu olduğu Kadir Has Üniversitesi'nde düzenlenen ilk törenin ardından Küçükyalı'daki aile mezarlığında devlet töreniyle toprağa verildi.

Kadir Has'ın vefatı üzerine anısına Kayseri'de yapılmış olan 33.000 kişilik yeni stadyuma onun adı verildi. Stadın ismi Kadir Has Stadyumu oldu.
Kadir Has Kimdir? Biyografi Kadir Has Kimdir? Biyografi Biyografistan Kadir Has Hayatı, Kadir Has Biyografi, Kadir Has hakkında bilgi... Kadir Has (Hasoğlu), 20 Eylül 1921 yılında Kayseri'de Nuri-Zekiye Hasoğlu'nun çocukları olarak doğdu. 1942 yılında Boğaziçi Lises... 4.5 5

Hiç yorum yok: