Biyografi Ara

Rüştü Asyalı Kimdir? Biyografisi

 

Rüştü Asyalı - Keloğlan
Rüştü Asyalı (Keloğlan), 1947 yılında Ankara'da doğdu. Lise yıllarında Ankara Halkevleri Genel Merkezi'nde açılan tiyatro kurslarına başladı.1963 yılında Ankara Radyosu Çocuk Saati ekibinde temsil kolu sanatçısı olarak yer aldı. Ankara Devlet Konservatuvarı tiyatro bölümü sınavını kazandı. Mezun olduktan sonra 1970 yılında Devlet Tiyatroları sanatçısı olarak profesyonel oyunculuk yaşamına başladı.

Rüştü Asyalı, Ankara Radyosu'nda Çocuk Saati programında canlandırmaya başladığı "Keloğlan" oyunları ile dinleyicinin beğenisini kazanmasının ardından film yapımcılarının önerisiyle sinemaya ilk adımı attı.

1971-1975 yılları arasında dört "Keloğlan" filminde rol aldı. Ardından çalışmalarını "Yaman Delikanlı" ve "Dangalak" adlı filmlerle sürdürdü. Ankara'da "Oyuncular Birliği" özel tiyatro topluluğunun kurucuları arasında yer aldı.

1970 yılından günümüze kadar Devlet Tiyatroları'nda oyuncu ve yönetmen olarak görev yaptı. "Keşanlı Ali Destanı", "Fil Adam", "Düşler Yolu" ve "Azizname" adlı oyunlardaki rolüyle büyük başarı sağlayan sanatçı, "Kanlı Nigar", "Ah Şu Gençler", "Ölümsüzler", "Yunus Diye Göründüm" ve "Soruşturma" adlı oyunların yönetmenliğini yaptı. Özel tiyatrolarda da konuk yönetmenlik çalışmaları yapan Rüştü Asyalı, Pamukbank Çocuk ve Gençlik Tiyatrosunda "Masal Var-Masalcık Var", "Ah Şu Gençler", Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Tiyatrosunda "Ah Şu Gençler" isimli eserleri gerçekleştirdi. Ankara Ekin Tiyatrosunda Nazım Hikmet için yazılmış "Hasret" adlı oyunun rejisörlüğünü üstlendi. Sanatçı, bu oyunda Nazım Hikmet rolünü oynadı.

1963 yılından bu yana televizyon dizileri, tiyatro oyunları ve sanat, kültür programlarıyla radyo ve televizyonda çeşitli projelere büyük katkılarda bulundu. "İki Öküz", "Bir Varmış Bir Yokmuş" ve "Türkülerle Oyunlar" adlı dizilerin senaryo yazarlığı, yönetmenliği ve oyunculuğunu yaptı. "Atatürk Anlatıyor" isimli belgeselde Mustafa Kemal Atatürk canlandırdı. Son çalışması "Ben Bir İnsan" isimli yapıt, Devlet Tiyatroları sahnesinde oynandı.

Rüştü Asyalı, çeşitli tarihlerde Devlet Sanatçıları Birliği genel sekreterliği, Devlet Tiyatroları Yönetim Kurulu üyeliği, Devlet Tiyatroları Vakfı başkanlığı ve Devlet Tiyatrosu Sanatçıları Derneği genel başkanlığı görevlerini, ayrıca Seslendirme Sanatçıları Birliği genel başkanlığı ve Sanat Kurumu yönetim kurulu üyeliğini sürdürdü.

Rüştü Asyalı 9 Temmuz 2008'de Devlet Tiyatroları baş rejisörülüğü'ne getirildi, halen görevini sürdürmektedir. Ayrıca, Başkent İletişim Bilimleri Akademisi'nde, diksiyon, spikerlik, sunuculuk, seslendirme ve oyunculuk alanlarında ders vermektedir.

Filmografisi

1971 Keloğlan Aramızda - Keloğlan
1971 Keloğlan - Keloğlan
1971 Keloğlan'la Can Kız - Keloğlan
1972 İki Öküz
1975 Sefer Seferde
1975 Keloğlan İz Peşinde - Keloğlan
1976 Yaman Delikanlı - Yaman
1976 Ben Bir Garip Keloğlanım - Keloğlan
2002 Ben Bir İnsan
2002 Havada Bulut - Kömürcü Hristo
2006 Kod Adı - Savcı Doğan
2007 Kod Adı Kaos - Savcı Doğan

Yazdığı senaryolar

1976 Yaman Delikanlı
Ben Bir Garip Keloğlanım
2002 Ben Bir İnsan
Rüştü Asyalı Kimdir? Biyografisi Rüştü Asyalı Kimdir? Biyografisi Biyografistan Keloğlan Kimdir, Rüştü Asyalı Biyografi, Rüştü Asyalı Hayatı, Rüştü Asyalı Nereli Rüştü Asyalı (Keloğlan) , 1947 yılında Ankara'da doğdu. Lise yıllarında Ankara Halkevleri Genel Merkezi'nde açılan tiyatro kurslar... 4.5 5

Hiç yorum yok: