Biyografi Ara

Halit Kıvanç Kimdir? Biyografi

 

Halit Kıvanç
Halit Kıvanç, 18 Şubat 1926 yılında İstanbul'da doğdu. Türkiye'nin en ünlü ve en uzun süre çalışmış sunucularındandır. Yazar ve müzisyen Ümit Kıvanç'ın babasıdır. Aynı zamanda efsane futbolcu Pele ile ilk röportajı yapan gazetecidir.

Halit Kıvanç, Orta öğretimini Pertevniyal Lisesi'nde, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. 3 ay kadar hakimlik yaptı. Milliyet,Tercüman, Hürriyet, Güneş başta olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazar ve yönetici olarak üst düzey görevler aldı. 1953'te Alp Zirek ve Halit Talayer ile birlikte memleketimizin ilk günlük spor gazetesi Türkiye Spor'u çıkardı.

Bir yıla yakın ünlü yayın kuruluşu BBC de çalışan Halit Kıvanç, Ülkemizde Radyo ve TV yayıncılığının gelişmesinde önemli katkıları oldu.ç, TV'nin birçok yayınında ilklerin adamı oldu. Olimpiyatlar ve büyük uluslararası karşılaşmalarda sunucu olarak görev aldı. Dünya kupasını televizyondan sunan ilk Türk spikerdir. 10 Dünya Kupası finallerini Radyo ve Tv de sunmuştur.

Sunuculukta 50 yılını 2005'te bir jübile ile kutlayan Kıvanç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti,TSYD ve diğer kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200'ün üzerinde ödül aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etti.

Yazar, spiker, sanat adamı olarak kabul edilen Halit Kıvanç, Türk halkına temiz bir Türkçe ile saygın ve eğitici çalışmaları ile hizmet vermesinden dolayı Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Kariyer Dalında büyük ödüle layık görüldü.

Kıvanç, halen NTV televizyonunda pazar günleri Halit Kıvanç'la Ustalar ve Ntv Radyo'da Pazar sabahları 10.30'da Mikrofonda Halit Kıvanç adlı programları sunuyor. Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olan Halit Kıvanç halen FB TV'de yayınlanan "Efsanenin yeni 100 yılı" isimli söyleşi programını sunmaktadır.

Aydın Engin ile yaptığı söyleşi Bir Koltukta Kaç Karpuz: Halit Kıvanç Kitabı adlı kitapta toplanarak İş Bankası Kültür Yayınları tarafından piyasaya sunulmuştur. Halit Kıvanç, ayrıca 2006 yılında Türkiye İş Bankası tarafından yayımlanan Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur adlı kitabın da yazarıdır. Halit Kıvanç, sanatçı Müjdat Gezen ile yaptığı söyleşiyi kaleme aldığı kitapta, sanatçının yaşamını acı ve tatlı yanlarıyla anlatmaktadır.

Halit Kıvanç Kitapları

1959 Ve Allah Gazeteciyi Yarattı
1968 Kazulet Hanımın Minisi. (Altan Erbulak ile)
1977 Mikrofonunu Kordonuna Göre Uzat
1977 Beckenbauer Futbol Okulu. (Çeviri)
1978 Gülmece Güldürmece
1979 Ve Karşınızda Halit Kıvanç
1982 Gelin Yarışalım
1982 Halit Kıvanç Anlatıyor Üç Yüz Otuz Üç Fıkra
1983 Gool Diye Diye
1998 Hadi Anlat Bakalım Anılar 1
1998 Bulutlarla Yarışan Kadın, Halit Kıvanç Sabiha Gökçen'le söyleşiyor.
1999 Çok Affedersiniz Ama...
2002 Telesafir Bizde TV Böyle Başladı.
2002 Kupaların Kupası Dünya Kupası 1930'dan 2002'ye.
2004 Futbol! Bir Aşk...
2006 Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur Müjdat Gezen Kitabı
Halit Kıvanç Kimdir? Biyografi Halit Kıvanç Kimdir? Biyografi Biyografistan Halit Kıvanç Hayatı, Halit Kıvanç Biyografi, Halit Kıvanç Nereli ve hakkında bilgi... Halit Kıvanç , 18 Şubat 1926 yılında İstanbul'da doğdu. Türkiye'nin en ünlü ve en uzun süre çalışmış sunucularındandır. Yazar ve m... 4.5 5

Hiç yorum yok: