Biyografi Ara

Murat Boz Kimdir? Biyografisi

 

Murat Boz
Murat Boz, 7 Mart 1980 yılında Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde doğdu, ilköğrenimini burada tamamladıktan sonra İstanbul'a yerleşti. Murat Boz, 1999'da Bilgi Üniversitesi Caz Vokal Bölümü'nü kazandı ve 2003 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümü'nde eğitimine devam etti. Aynı yıllarda başta Tarkan olmak üzere, birçok şarkıcıya albüm ve konserlerinde vokallik yaptı.

Murat Boz, 2006 yılında yayınladığı ilk single çalışması "Aşkı Bulamam Ben" ile çıkış yaptı. Ardından 2007 yılının başında ilk stüdyo albümü Maximum'u satışa sundu. Aynı yıl farklı müzik ödüllerinden En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı dalında ödüller aldı. 2008 yılında ilk EP çalışması olan Uçurum'u, bir yıl sonra ikinci stüdyo albümü olan Şans'ı yayınladı. Albümdeki "Para Yok", "Özledim", "Her Şeyi Yak", "Sallana Sallana", "Gümbür Gümbür" ve "Buralardan Giderim" şarkılarını kliplendirdi, "İki Medeni İnsan" şarkısının klip versiyonunda Soner Sarıkabadayı ile düet yaptı. Kliplenen şarkılardan neredeyse tamamı, Türkçe Top 20 listesine giriş yaptı. Mart 2010'da ikinci single çalışması olan "Hayat Sana Güzel"'i, Mayıs 2011'de üçüncü stüdyo albümü Aşklarım Büyük Benden'i piyasaya sürdü. Albümdeki "Geri Dönüş Olsa" ve "Kalamam Arkadaş", Türkçe Top 20'nin zirvesine yükselmeyi başardı. Ağustos 2012'de ilk remix albümü olan Dance Mix'i piyasaya sürdü, 2013'te "Olmuyor" şarkısında Oğuz Berkay Fidan ile düet yaptı. Aynı yıl, "Vazgeçmem" adını verdiği single çalışmasını yayınladı.

Piyano, keman ve ney çalabilen Murat Boz, müzikal kariyerinin yanı sıra çeşitli firmaların reklam yüzüdür. O Ses Türkiye programının 2011–13 yıllarında yayınlanan ilk iki sezonunun dört jüri üyesinden biridir ve yarışmanın ilk sezonunun kazanan jüri üyesidir. Ödülleri arasında iki Altın Kelebek Ödülü ve iki Kral TV Video Müzik Ödülü bulunmaktadır.

Albümleri


2007 Maximum
2009 Şans
2011 Aşklarım Büyük Benden
Murat Boz Kimdir? Biyografisi Murat Boz Kimdir? Biyografisi Biyografistan Murat Boz , 7 Mart 1980 yılında Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde doğdu, ilköğrenimini burada tamamladıktan sonra İstanbul'a yerleşti.... 4.5 5

Hiç yorum yok: