Sevil Atasoy Kimdir? Biyografisi

 

Sevil Atasoy
Sevil Atasoy, 1949 yılında İstanbul'da doğdu. Prof. Dr. Şemsi Gök ve Dr. Ferda Gök'ün kızıdır. Alman Lisesi'ni bitiren Sevil Atasoy, İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi'nde yüksek tahsilini tamamladı.

 Tıp Bilimleri doktorası da yapan Sevil Atasoy, biyokimya uzmanı oldu. Türkiye'de, DNA delilleri ve kriminal laboratuvarların gelişmesine katkısı nedeniyle "Yılın Bilim İnsanı Ödülü"ne layık görüldü.

Sevil Atasoy, 2005-2010 yılları arasında Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Üretiminde Tahminler Daimi Komisyonu üyeliği ve Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu başkanlığı yaptı. 1980-1993 yılları arasında T.C. Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Kimyasal Tahliller İhtisas Dairesi başkanlığını üstlenen Sevil Atasoy, 1988-2005 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü'nün müdürlüğünü yürüttü ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde öğretim üyeliği yaptı. İngilizce, Almanca ve Fransızca bilen Sevil Atasoy, Hürriyet Gazetesi'nin Pazar ekinde "Delil Avcısı" adlı sayfada 250 kadar gerçek suç öyküsü yayınladı. Okan Bayülgen ile birlikte yürüttüğü Muhabbet Kralı adlı talk show programıyla İsmail Cem ödülünü aldı.

2010-2013 yılları arasında yayınlanan Kanıt adlı polisiye dizinin konsept ve hikaye danışmanlığını yapan Sevil Atasoy, Uluslararası Adli Bilimler Merkezi'nin ortağı, Teşvikiye Laboratuvarı ve Atasoy Danışmanlık şirketlerinin sahibidir.

Sevil Atasoy Kitapları

2006 Labirent, Adli Bilimlerin Gizemli Dünyası
2007 Bu Ayak İzi Senin - Dr. Watson! Gerçek Suç Öyküleriyle Adli Bilimler
2010 Karanlığa Yolculuk - Gerçek Suç Öyküleri ve Başka Karanlık İşler
2011 Her Çikolata Yenmez
Sevil Atasoy Kimdir? Biyografisi 4.5 5 Kybalion Sevil Atasoy Hayatı, Sevil Atasoy Biyografi, Sevil Atasoy Nereli ve Kaç Yaşında, Sevil Atasoy Kitapları ve hakkında bilgi... Sevil Atasoy , 1949 yılında İstanbul'da doğdu. Prof. Dr. Şemsi Gök ve Dr. Ferda Gök'ün kızıdır. Alman Lisesi'ni bitiren Sevil ...

Hiç yorum yok: