Biyografi Ara

Tahsin Yücel Kimdir? Biyografi

 

Tahsin Yücel
Tahsin Yücel, 7 Şubat 1933 yılında Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Elbistan Gazi Paşa İlkokulu'nda tamamladıktan sonra 1945'te İstanbul'a gelmiştir. Burda; 1953'te Galatasaray Lisesi'ni, 1960'da da İÜEF Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Fakülteyi bitirdikten sonra, orda kalmayı tercih etti ve 1969'da doktorluk, 1972'de doçentlik, 1978'de de profesörlük ünvanlarını aldı.

Tahsin Yücel, 2000 yılına kadar burda kaldıktan sonra emekliliğe ayrıldı.

Tahsin Yücel, çalışmalarına öykücülükle başladı. İlk öyküsü olan ¨Dert Çok, Hemdert Yok!¨, bir derlemede yayımlandı. Daha sonraları Varlık, Seçilmiş Hikâyeler, Yeryüzü,Beraber ve Mavi gibi dergilerde öyküleri yayımlanmaya devam etti. Bu dönemlerde; kullandığı yalın dil, kullandığı modern sözcükler, Anadolu insanına yaklaşımındaki tutarlılık ve anlatımındaki ustalık dikkat çekti. Behçet Necatigil gibi isimlerden yorumlar aldı. Uçan Daireler, Haney Yaşamalı ve Düşlerin Ölümü adlı öykü kitaplarını yayımlayarak kariyerine devam eden Yücel, bu kitaplarda kendi geçmişinden bazı öğeler kullandı. Bunları ele alırken oldukça karamsardı; ancak daha sonraları bunu dönemin akımlarından etkilenerek yaptığını belirtmiştir. Bu kitaplarla daha çok tanınmaya başladı.

1970'li yıllara gelindiğinde, öncelikle Yaşadıktan Sonra ve Dönüşüm kitaplarıyla, daha sonra da Vatandaş ve Ben ve Öteki kitaplarıyla tarzında bir değişiklik gözlemlendi; daha derin kişilikler yaratıp, çevreyle daha az ilgilenmeye başladı. Bu kitaplarıyla karışık yorumlar alan Yücel, kariyerine Komşular adlı kitabıyla devam etti. Bu kitabın konusu, diğerlerinden farklı olarak, insanların politika hakkındaki görüşlerinin eleştirisiydi Fethi Naci, bu kitabındaki bir öyküsünü bir başyapıt olarak değerlendirdi.

Tahsin Yücel aynı zamanda bir romancıdır. Romanları (Peygamberin Son Beş Günü, Mutfak Çıkmazı, Bıyık Söylencesi) genel anlamda, halka karşı ironik eleştiriler barındırır. BunlardanPeygamberin Son Beş Günü fazla solcu bulunduğundan dolayı politik anlamda da eleştiriler almıştır.

Öykü ve roman dışındaki eserlerine bakıldığında, Yazın, Gene Yazın ve Tartışmalar adlarında iki deneme kitabı görülür. Bunlardan ilki, genellikle kendi hayatından alıntılar içerirken, ikincisi, dilsel konuları alan polemikleri konu alır. Aynı zamanda, Türkiye'ye göstergebilimi tanıttığı çalışmaları da vardır.

Yurtiçi ve yurtdışında ses getiren yazınsal incelemelerinin yanı sıra, hatrı sayılır çevirileri de vardır. Öykülerinden bazıları, İsveççe ve Fransızca'ya çevrilmiştir.

Tahsin Yücel Ödülleri ve Ünvanları

1956 Sait Faik Hikâye Armağanı - Haney Yaşamalı
1959 TDK Öykü Ödülü (Düşlerin Ölümü
1984 Azra Erhat ¨Çeviri Üstün Hizmet Ödülü¨ - Yaban Düşünce
1993 Orhan Kemal Roman Armağanı - Peygamberin Son Beş Günü
1997 Fransız Hükümeti Palmes Académiques nişanı Commandeur derecesi.
1999 Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü - Söylemlerin İçinden
1999 Dünya Kitap Yılın Kitabı Ödülü - Komşular
2002 Ömer Asım Aksoy Ödülü - Yalan
2003 Yunus Nadi Roman Ödülü - Yalan
2007 Balkanika ödülü - Gökdelen
2008 Mersin Kenti Edebiyat Ödülü
Tahsin Yücel Kimdir? Biyografi Tahsin Yücel Kimdir? Biyografi Biyografistan Tahsin Yücel, Hayatı, Tahsin Yücel Biyografi, Tahsin Yücel ödülleri ve hakkında bilgi Tahsin Yücel , 7 Şubat 1933 yılında Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Elbistan Gazi Paşa İlkokulu'nda tamam... 4.5 5

Hiç yorum yok: