Biyografi Ara

Ahmet Altan Kimdir? Biyografi

 

Ahmet Altan
Ahmet Hüsrev Altan, 1950 yılında Ankara'da doğdu. Hürriyet, Güneş, Milliyet ve Yeni Yüzyıl gazetelerinde uzun yıllar köşe yazarlığı yapan Ahmet Altan, Milliyet'te çalıştığı dönemde, gazetede Kürtlerin çoğunluğu oluşturduğu kurgusal bir "Kürdiye" ülkesinden bahseden yazısı nedeniyle işinden çıkarıldı.

Ahmet Altan, Taraf gazetesinin kurucusudur. 2007 yılında yayın hayatına başlayan Taraf gazetesinin Alev Er ile birlikte genel yayın yönetmenliğini üstlenmiş, daha sonra Alev Er'in ayrılmasıyla genel yayın yönetmenliği görevini tek başına yürütmeye devam etmiştir. Ayrıca aynı gazetenin Kum Saati adlı köşesinde, köşe yazarı olarak yazılar yazmıştır. Eylül 2008'de Ermeni Kırımı’nın kurbanlarına adadığı bir köşe yazısı nedeniyle Türklüğe hakaretle suçlandı.

Genel Yayın Yönetmenliğini üstlendiği Taraf gazetesi 2009 yılında Leipzig Bankası Medya Vakfı tarafından verilen dünyanın prestijli basın ödüllerinden biri olan 'Özgürlük ve Medyanın Geleceği Ödülü'ne layık görülmüştür.

Ahmet Altan ayrıca 2011 yılında üçüncüsü düzenlenen ve Ulusulararası Hrant Dink vakfı tarafından özgür ve adil bir dünya için çalışan, ilham ve umut ışığı kişilere layık görülen "Hrant Dink Barış Ödülü"nün de sahibidir. Aralık 2012'de, Yasemin Çongar ile birlikte Taraf gazetesindeki görevinden istifa etmiştir.

Ahmet Altan, Bunun yanında, doksanlı yılların ortalarında Neşe Düzel ile birlikte Star TV'de Kırmızı Koltuk isimli tartışma programını hazırlamış ve sunmuştur.

Ahmet Altan, yazar ve eski milletvekili Çetin Altan'ın oğlu, İstanbul Üniversitesi İktisat profesörü ve yazar Mehmet Altan'ın ağabeyidir. İki çocuk babasıdır.

Ahmet Altan Eserleri

Ahmet Altan Romanları


1982 Dört Mevsim Sonbahar
1985 Sudaki İz
1991 Yanlızlığın Özel Tarihi
1996 Tehlikeli Masallar
1998 Kılıç Yarası Gibi
2001 İsyan Günlerinde Aşk
2002 Aldatmak
2005 En Uzun Gece
2013 Son Oyun

Denemeleri

Gece Yarısı Şarkıları
İçimizde Bir Yer
Karanlıkta Sabah Kuşları
Kristal Denizaltı
Ve Kırar Göğsüne Bastırırken

Ahmet Altan Ödülleri

1998 Yunus Nadi Ödülü - Kılıç Yarası Gibi
2009 Leipzig Özgürlük ve Medyanın Geleceği Ödülü
2011 Uluslararası Hrant Dink Ödülü
2013 Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü
Ahmet Altan Kimdir? Biyografi Ahmet Altan Kimdir? Biyografi Biyografistan Ahmet Altan Hayatı, Ahmet Altan Biyografi, Ahmet Altan Kaç Yaşında ve Nereli, Ahmet Altan Kitapları ve hakkında bilgi Ahmet Hüsrev Altan , 1950 yılında Ankara'da doğdu. Hürriyet, Güneş, Milliyet ve Yeni Yüzyıl gazetelerinde uzun yıllar köşe yazarlığı y... 4.5 5

Hiç yorum yok: