Biyografi Ara

Bülent Tekin Kimdir? Biyografi

 

Bülent Tekin
Bülent Tekin, 1954 yılında Mardin’in Derik ilçesinde doğdu. Aslen Mardin'in Ömerli ilçesi Çınaraltı (Rissin) köyündendir. İDMMA(Galatasaray) Kimya Mühendisliği ve ODTÜ(Gaziantep Kampusu) İnşaat Mühendisliği mezunudur.

Üniversite yıllarında “Duygu” adlı bir senaryo çalışmasında bulunmuştur. Bu eser bir Sinema dergisinde fotoroman şeklinde senaryo edilmiştir. 70'li yılların şartlarında yazmış olduğu, ''Oğul(roman)'', ''Para(roman)'', ''Toplu(masal) Şiirler(şiir)'', ''Şili Sosyalizmi(araştırma-inceleme)'' adlı kitap çalışmaları polis tarafından alındığından bu eserlerin basılma olanağı olmamıştır.

O yıllarda daktilo edilen nüsha yok edilince yedekleme şeklinde bir güvenlik olanağı bulunmuyordu. Bülent Tekin Edebiyatçılar Derneği, BESAM, TYS, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (fahri üye), Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti ve PEN üyesidir. Gırgır Dergisi’nde aralıksız dokuz yıl yazdı.

4 Eylül 2012 ile 31.12.2012 tarihleri arasında Dijle Tv’de yayınlanmış olan “BÜLENT TEKİN İLE TARAFSIZ BAKIŞ” programını sundu. 2013 yılında da bu televizyon programını bir süre daha aynı televizyonda sunmuştur.

Bülent Tekin Eserleri

Kızıldan Sarıya(şiir)
Tarih Tarih Olsun(şiir)
Sevdanla Yaşayacaksan(şiir)
Kral Situ’nun Hikâyesi(roman)
Barışla Güzeldir Sevdam(şiir)
Feyyo’nun Felsefesi(roman)
Ölümü Vurmak Güneşi Öpmek(şiir)
Bir Türkiye Çıkmazı(deneme)
Kartal Yuvası-Mardin Tarihçedir-(tarihi roman)
Köpekleşmenin Şerefi(mizah/deneme)
Vatan Millet Diyarbakır(mizah/deneme)
Kürt Sorunu Ve Sayılmayan İsyanlar(araştırma/inceleme)
Bülent Tekin Kimdir? Biyografi Bülent Tekin Kimdir? Biyografi Biyografistan Bülent Tekin Biyografi, Bülent Tekin Hayatı, Bülent Tekin Eserleri ve hakkında bilgi Bülent Tekin , 1954 yılında Mardin’in Derik ilçesinde doğdu. Aslen Mardin'in Ömerli ilçesi Çınaraltı (Rissin) köyündendir. İDMMA(Galat... 4.5 5

Hiç yorum yok: