Biyografi Ara

Mike Tyson Kimdir? Biyografi

 

Mike Tyson
Mike Tyson (Michael Gerard Tyson), 30 Haziran 1966 yılında New York’ta doğdu. Müslüman olduktan sonraki adı Malik Abdul Aziz’dir.  Mike Tyson Brooklyn'in arka sokaklarında suç oranının yüksek olduğu bölgelerde uzun yıllar yaşadı.

13 yaşına kadar 30 defadan fazla sokak çeteleriyle karakolluk olduğu ve başta silah taşımak olmak üzere çok çeşitli suçlara bulaştığı bilinmektedir. New York'taki Tryon Erkekler okulunda okudu. Çok fazla kavgaya karıştığı için eski amatör boks şampiyonu Bob Steaward'ın dikkatini çekerek eldivenleri ilk kez eline okuldayken geçirmiştir.

Mike Tyson, 1980 yılında efsane boks adamı Cos d'Amato ile tanıştırılır ve Cattskill'e götürülerek boks eğitimi vermeye başlarlar. Antrenörü Cos d'Amato ; 4 Kasım 1985 tarihinde zatürre nedeniyle öldükten sonra yardımcısı Kevin Rooney ile çalışmalarına devam eder.

Mike Tyson, 6 Mart 1985'te yaptığı ilk profesyonel maçında rakibini 1. rauntta 8. saniyede nakavtla yendi. 20 yaşında dünyanın en büyük boksörleri arasında adı geçmeye başladı ve kısa süre sonra 22 kasım 1986 tarihinde rakibi olan dönemin WBC ağır siklet şampiyonu Jameika asıllı Kanada'lı boksör Trevor Berbick'i 2. rauntta nakavt ederek WBC Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu unvanını kazandı.

7 Mart 1987 tarihinde vatandaşı "Kemik kıran" lakaplı James Smith'i de puanla yenerek Dünya Boks Birliği WBA kemerini de beline takmayı başaran Mike Tyson 30 Mayıs 1987 tarihinde vatandaşı Pinklon Thomas'ı da 6. raundda teknik nakavtla mağlup ederek kemerlerini korumayı başarmıştır.

1 Ağustos 1987 tarihinde dönemin Uluslararası Boks Federasyonu IBF ağır siklet dünya şampiyonu Tony Tucker'la kemer birleştirme maçına çıkan Tyson , rakibini 12 raund sonunda puanla mağlup ederek tartışmasız dünya şampiyonu olmayı başardı.

7 Şubat 1988 tarihinde Robin Givens'la evlendi. 1988 yılında antrenörü Kevin Rooney ile yolunu ayırır. Eşini ve ailesini tartaklama iddialarıyla defalarca karakolluk olan Mike Tyson yine aynı dönemde boksör Mitch Green'i sokakta darp etme , gece kulübünde olay çıkarma gibi olaylardan da defalarca mahkemelik olmasına karşın her seferinde kefaletle serbest kalmış ve bu mutsuz evliliği 14 Şubat 1989 tarihinde sonlandırmıştır.

1990 yılına kadar yaptığı 37 maçın tamamını kazandı. Mike Tyson, ilk mağlubiyeti 11 Şubat 1990 tarihinde Buster Douglas ile Japonya'nın Tokyo kentinde yaptığı karşılaşmada aldı ve Dünya Boks Konseyi (WBC), Dünya Boks Birliği'nin (WBA), Uluslararası Boks Federasyonu IBF kemerlerini kaybetti.

1990 yılında ABD Güzellik Kraliçesi'ne tecavüz olayı, Mike Tyson'ın skandallar zincirinin ilk ve en önemli halkasıydı. Bu suçlamadan 26 mart 1992 tarihinde 3 yıl hapis ile cezalandırıldı. Bu suçtan girdiği hapishanede Müslüman oldu ve Malik Abdülaziz ismini aldı

26 Mart 1995 tarihinde cezası biter bitmez bir barda çıkardığı kavga yüzünden kendisini tekrar mahkemede buldu. Yumrukları kadar, yasa dışı olaylarıyla da anıldı. Ceza evinden çıktıktan sonra ilk maçını 19 ağustos 1995 tarihinde vatandaşı Peter McNeeley karşısında yapar ve 16.113 biletli seyircinin önünde rakibinin diskalifiye olması sonucu ilk raundda galip gelmeyi başarır.

16 Mart 1996 tarihinde Frank Bruno ile yaptığı maçı 3. Raundda kazandı. Bir sonraki maçında dönemin WBA dünya şampiyonu Amerika'lı boksör Bruce Seldon'la karşılaşır ve rakibini ilk raundda teknik nakavtla mağlup ederek kemeri beline takar. Bu galibiyetten yaklaşık 2 ay sonra dünya şampiyonluk maçına çıkma hakkını uzun süredir elinde bulunduran Evander Holyfield'la karşılaşan Mike Tyson rakibine 11. raundda mağlup olarak kemerini kaybetti.

28 haziran 1997 tarihinde Evander Holyfield ile yaptığı unvan maçının üçüncü raundunda rakibinin kulağını ısırarak kopardığı gerekçesiyle diskalifiye edildi. 3 milyon dolar para cezası ve İki yıl men cezası olan Tyson'ın Ohio eyaletinde ömür boyu boks yapması yasaklandı. Yine aynı dönemde sonuçlanan Mitch Greeen davası nedeniyle de 45 bin dolar para cezası ödemek zorunda kalır.

1998 yılının sonlarına doğru lisansı tekrardan aktif edilen Mike Tyson bokstan uzak kaldığı dönemlerde eski Menajeri Don King'e 100 milyon dolarlık tazminat davası açmasına karşın mahkemeyi kaybetmiş ve Kevin Rooney'le olan davası nedeniyle de para cezasına çarptırılmış ve yine aynı dönemde adam yaralama , trafik kazası ve cinsel taciz suçlarından dolayı da para cezalarına çarptırılmıştır. Tyson, bir defasında ise New York'un Brooklyn kesiminde bir otelde kendisinden imza isteyen, vermeyince de yüzündeki dövmeyle alay eden iki erkek ve bir kadın 3 kişiyi döverek hastanelik etmişti.

Tyson, 16 Ocak 1999 tarihinde Güney Afrika'lı boksör Francois Botha'yı gergin geçen karşılaşmanın 5. raundunda nakavt ederek tekrar ringlere döndü. 23 Ekim 1999 tarihinde vatandaşı Orlin Norris'e gong çaldıktan sonra yumruk atması nedeniyle de para cezasına çarptırılmış ve maç sonuca bağlanmadan sona ermiştir.

20 Ekim tarihinde dönemin en önemli isimlerinden Polonya'lı Andrew Golota ile karşılaşan Mike Tyson olaylı geçen karşılaşmanın 3. raundunda Golota'nın Tyson'ın kafa attığını gerekçe göstererek maçtan çekilmesi üzerine galip ilan edilse de maçtan sonra yapılan doping testlerinde kanında esrar ve çeşitli yasaklı maddeler saptanması nedeniyle maç skoru iptal edilmiş ve iki boksörün de lisansları askıya alınmıştır.

Golota karşılaşması sonrası yaklaşık 1 yıl kadar ringlerden uzak kalan Mike Tyson 13 Ekim 2001 tarihinde Danimarka'lı boksör Brian Nielsen'i 7. raundda teknik nakavtla mağlup ederek ringlere dönüş yapmış

8 Haziran 2002 tarihinde WBC , IBF ve IBO dünya şampiyonluk kemerleri için Memphis'te, İngiliz boksör Lennox Lewis ile Mike Tyson arasında yapılan Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonası karşılaşmasında sekizinci rauntta kaybetti.

11 Haziran 2005 tarihinde İrlandalı Kevin McBride ile yaptığı karşılaşmanın yedinci raundunda, ringden çekildi ve boks yapmayı bıraktığını açıkladı.

Mike Tyson, boks kariyeri boyunca toplam 58 maç yapmış, bunlardan 44’ü nakavtla galibiyet olmak üzere 50 kez yenmiş, 6 kez yenilmiş ve 2 maçta sonuçsuz kalmıştır.

Boksu bıraktıktan sonra maddi problemler yaşamaya devam eden Mike Tyson önce porno filmde rol almak istemiş sonrasında da K1 , MMA ve UFC kategorilerinde dövüşmek istese de bu isteklerinin hiç biri karşılık bulmamıştır.

Küçük yaşlardan beri güvercin besleyen Tyson, bir güvercinin kafasını koparan birini de hastanelik etmiş. "Kendimi bildim bileli güvercin besliyorum. İnsanlar deli olduğumu düşünüyor ama ölene kadar bu işi yapacağım" diyen Tyson'ın aynı anda bin güvercine baktığı bile olmuş.
Mike Tyson'ın Muhammed, D'Amato, Mikey, Rayna, Amir, Miguel ve Exodus, Morocco Elijah isimli 8 çocuğu vardı fakat çocuklarından Exodus 26 Mayıs 2009 tarihinde henüz 4 yaşında hayatını kazayla kaybetmiştir.

Filmografisi

2013 - Korkunç Bir Film 5
2011 - Felekten Bir Gece 2
2011 - Comedy Central Roast of Charlie Sheen
2009 - Felekten Bir Gece
2008 - Tyson
2006 - Rocky 6
2004 - When Will I Be Loved
2001 - Bolivia
1999 - Ölümüne Kadar
Mike Tyson Kimdir? Biyografi Mike Tyson Kimdir? Biyografi Biyografistan Mike Tyson Hayatı, Mike Tyson Biyografi, Mike Tyson Kaç Yaşında... Mike Tyson (Michael Gerard Tyson) , 30 Haziran 1966 yılında New York’ta doğdu. Müslüman olduktan sonraki adı Malik Abdul Aziz’dir.  Mike T... 4.5 5

Hiç yorum yok: